http://n-khorasan.ir/wp-content/uploads/2017/12/%D8%AF%D9%84%D8%A8%D8%B1-%D9%88-%DA%A9%D9%88%D8%B4%DA%A9%DB%8C.jpg
صدیقی- کارشناس زیستگاه امور مناطق اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، آخرین وضعیت دو یوزپلنگ «دلبر» و «کوشکی» را تشریح کرد. «هراتی» گفت: این دو یوزپلنگ طی سال های گذشته به دلیل مبتلا شدن به بیماری نتوانستند زادآوری داشته باشند. وی افزود: قرار بود سال گذشته لقاح مصنوعی برای یوز ماده «دلبر» انجام شود که با مخالفت مشاور پروژه، این موضوع یک سال تا فرایند تکمیل درمان به تاخیر افتاد تا شاید از طریق طبیعی زادآوری صورت گیرد و در حال حاضر اگر تا پایان سال جاری نتیجه نداد از طریق لقاح مصنوعی برای باروری دلبر اقدام خواهد شد. وی اظهارکرد: پروژه احیای یوز گونه آسیایی در سال ۹۳ برای تکثیر و جلوگیری از انقراض آن در اسارت اجرایی شد که به این منظور دو یوز نر و ماده به ترتیب از پناهگاه حیات وحش میاندشت و سمنان به پارک پردیسان تهران منتقل شدند.
وی ادامه داد: در حال حاضر یوز نر «کوشکی» ۱۰ سال دارد و با توجه به تجربه جهانی، سن باروری یوز در طبیعت با توجه به شرایط محیطی ۱۳سال است اما در وضعیت اسارت تا ۱۶سال هم می توان امیدوار بود تا یوزها زادآوری داشته باشند. وی به فریز اسپرم کوشکی توسط متخصصان برخی کشورهای اروپایی اشاره و اضافه کرد: اگرچه تلاش هایی برای زادآوری انجام شده است اما امید زیادی به زادآوری طبیعی یوز ماده «دلبر» نیست. وی سه فاکتور مهم و بزرگ تهدید یوز را حضور دام در منطقه، سگ های گله و از همه مهمتر کریدور جاده میامی – سبزوار دانست و افزود: با توجه به زادآوری یوزها در اردیبهشت ماه که در این زمان توله ها آسیب پذیر هستند، حضور دام و سگ گله در پناهگاه حیات وحش میاندشت و توران که زیستگاه اصلی مولد یوز در کشور است، تهدید بزرگی برای یوزها محسوب می شود. وی ادامه داد: از طرفی به دلیل عبور جاده ناایمن میامی –سبزوار از وسط این دو منطقه حفاظت شده، به قتلگاه یوزهایی تبدیل شده است که به علت احساس ناامنی از این منطقه و جاده عبور می کنند. وی بیان کرد: بر اساس تخمین کارشناسان تعداد یوزها در پناهگاه حیات وحش میاندشت و اطراف آن حدود ۹قلاده است اما در زیستگاه های کشور زیر ۵۰قلاده برآورد می شود. وی با بیان این که سرشماری یوزها از طریق شناسایی با مشاهده مستقیم فرق دارد افزود: در آخرین آمار سرشماری یوز طی سال گذشته که از طریق دوربین های تله گذاری انجام شد تعداد آن ها ۳ قلاده بود که از طریق چینش خال های پوست شان شناسایی شدند. امسال نیز ۴قلاده یوز از طریق مشاهده مستقیم شامل یک یوز ماده به همراه سه توله یوز جدید شناسایی شدند.
«هراتی» به قطع کمک سازمان ملل به پروژه یوز اشاره و اظهارکرد: هر چند طی دو مرحله حمایت مالی از پروژه از سوی سازمان ملل که در مرحله اول ۷۰۰هزار دلار و در مرحله بعدی ۳۰۰هزار دلار بود تمدید شد اما سازمان ملل به بهانه این که ایران کشوری توسعه یافته است و به حمایت مالی این سازمان احتیاج ندارد بودجه اش را قطع کرد و فقط به حمایتش از طریق مشاوره دادن به این پروژه ادامه می دهد.
منبع :» روز نامه خراسان