معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد از آغاز کار آزمایشگاه معتمد محیط‌زیست این واحد دانشگاهی در استان خراسان شمالی خبر داد.

محمد نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا با توجه به آغاز کار آزمایشگاه معتمد محیط‌زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد اظهار کرد: نخستین قدم در طراحی تصفیه‌خانه‌ها، بررسی کیفی و کمی میزان آلاینده‌های زیست‌محیطی پساب تولیدشده این واحدهاست که با بررسی و تطبیق این پساب‌ها با استانداردهای سازمان حفاظت محیط‌زیست پایه‌گذاری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: انجام عملیات نمونه‌برداری، انجام آزمایش‌هــای مربوط به پساب خروجی کارخانه‌ها و صنایع مختلــف، ارائه گزارش‌های تحلیلی و تخصصی در زمینه وضعیت پساب خروجی و در نهایت انجام آزمون جار، کمک بزرگی به طراحی اصولی و بهره‌برداری مطمئن از تصفیه‌خانه‌های صنایع و کارخانه‌ها خواهد کرد.

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد افزود: این دانشگاه، متکی بر توانمندی‌های اعضای هیئت‌علمی مجرب، کارشناسان پژوهشی، امکانات دستگاهی و کارگاهی منطبق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و در راستای درآمدزایی از امکانات و تجهیزات دانشگاه، اقدامات اولیه برای اخذ مجوز آزمایشگاه معتمد محیط‌زیست دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد را در سال ۱۳۹۶ را انجام و در فرودین ماه  ۱۳۹۷ رسماً موفق به اخذ مجوز شد.

نصیری با اشاره به انجام آزمایش‌های تخصصی نمونه‌های آب و پساب خاطرنشان کرد: در این آزمایشگاه، آزمون‌های فیزیکوشیمیایی مانند: pH، EC، Turbidity، BOD، COD، TSS، TDS، DO، Detergent، Oil & Grease، Total Hardness و… بر نمونه‌های آب و پساب انجام می‌شود و با توجه به اینکه این آزمایشگاه همکار و معتمد سازمان محیط‌زیست است، همه نتایج آزمایش‌ها مورد تائید سازمان‌های مربوط قرار می‌گیرد.

وی گفت: آزمون‌های بخش آب و پساب صورت گرفته در این آزمایشگاه اعم از آزمون‌های شیمیایی و فیزیکی منطبق بر آخرین استاندارهای جهانی ازجملهISIRI  وASTM Standard Methods  است که در راستای اطلاع‌رسانی و بهره‌مندی از این آزمایشگاه، کاتالوگ دستگاه‌های تخصصی مربوط به آزمایش‌ها به ۷۶ مرکز، اداره و سازمان مرتبط خراسان شمالی ارسال‌شده است.

انتهای پیام/۴۰۶۲/