زنگ خطر آلودگی هوای بجنورد
نویسنده : علی نیا

آلودگی هوا نه تنها سلامت جسم را تهدید می کند بلکه به گفته کارشناسان موجب ایجاد افسردگی، پرخاشگری، خواب آلودگی، بیش فعالی کودکان و برخی اختلالات روانی دیگر می شود. طبق آمار ارائه شده، بجنورد طی تابستان امسال فقط  ۱۵ روز هوای پاک را تجربه کرد و هوای مرکز استان در این مدت ۷۸ روز سالم «متوسط» بود. این در حالی بود که در شهریور ماه هوای پاک نداشتیم و فقط ۳۱ روز هوای سالم «متوسط» داشتیم. شاید از کنار برخی از این قبیل آمار و ارقام می گذریم، اما نباید از کنار آلودگی هوا به سادگی گذشت زیرا  یکی از علل بروز بیماری‌های مختلف محسوب می‌شود. در چنین شرایطی باید به راهکارهایی برای جلوگیری از آلودگی هوا در مرکز استان اندیشیده شود.

یک کارشناس محیط زیست براساس مطالعاتی که انجام داده است می گوید: چنانچه در معرض آلودگی هوا قرار داشته باشید از بیماری هایی از جمله ذات الریه، بیماری های قلبی-عروقی و تخریب و یا تضعیف سیستم عصبی در امان نخواهید بود.
«محمدی» با اشاره به این که اگر چه آلودگی هوا بر پوست، چشم و یا دیگر سیستم های بدن تاثیر دارد، می افزاید: مهم ترین اثرات آلودگی بر سیستم تنفسی است.
وی همچنین با اشاره به این که کودکان و دانش آموزان هم مانند بزرگسالان متأثر از آلودگی هوا هستند، بیان می کند: هنگام آلودگی هوا درصد عناصر هوا تغییر می کند و میزان اکسیژن هوا کاهش می یابد و همین امر سبب می شود تا حدی توجه و تمرکز دانش آموزان کم شود.
وی ادامه می دهد: علاوه بر این ممکن است آن ها زودرنج، کم تحمل و بی حوصله شوند، پرخاشگری کنند و بیش از پیش، احساس خستگی کنند و همه این ها سبب می شود تا حدی یادگیری دانش آموزان کاهش یابد.
در همین رابطه، مدیرکل  حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به این که در برخی از شهرها درخصوص آلودگی هوا مشکل خاصی وجود ندارد، می گوید:  در مواقعی از سال از منظر آلودگی گرد و غبار، برخی از روستاهای خراسان شمالی   متاثر می شود.
«مطهری» با اشاره به این که در طول سال فقط در شهر بجنورد به دلیل شرایط توپوگرافی، شرایط خاص ارتفاعی و در چاله قرار گرفتن این شهر، نگرانی برای آلودگی هوا وجود دارد، می افزاید: با توجه به افزایش  تعداد خودروها در این شهر در صورت استقرار صنایع آلاینده در اطراف شهر بجنورد در آینده باید شاهد آلودگی هوا باشیم.
 وی تصریح می کند: برای جلوگیری از آلودگی هوای شهر بجنورد، اصرار ما این است که از استقرار صنایع آلاینده در اطراف شهر بجنورد پرهیز شود و کمربند سبز ایجاد کنیم.
وی بیان می کند: برای جلوگیری از گردو غبار، کمربند سبز را در شهرهای  دیگر استان هم می توان اجرایی کرد.
وی با اشاره به این که شهروندان برای جلوگیری از آلودگی هوا در شیوه استفاده مناسب از وسایل نقلیه  احساس مسئولیت داشته باشند، اظهار می کند: شهروندان برای جلوگیری از آلودگی هوا می توانند فقط در مواقع ضروری از خودرو استفاده کنند.
وی بیان می کند: شرایط خیابان های شهر برای پیاده روی و دوچرخه سواری آماده است و شهروندان می توانند از این شرایط استفاده کنند.
 وی می گوید: قصد داریم فرهنگ استفاده از دوچرخه را ابتدا در دستگاه های دولتی و سپس برای مردم  شهر بجنورد نهادینه کنیم و در همین راستا در شورای ترافیک شهرستان برای برخی از مسیرهای شهر طرح هایی پیرامون این موضوع مطرح شد که شهرداری مسیرهایی را برای دوچرخه سواری طراحی کند و سپس در شهر بجنورد اجرایی شود.
«مطهری» با اشاره به این که سرانه فضای سبز بجنورد هم باید افزایش پیدا کند و داخل شهر  از باغ هایی که باقی مانده است برای حفظ فضای سبز استفاده شود، می افزاید: با تغییرکاربری باغ ها به مسکونی مخالفیم و نباید بگذاریم که باغ های داخل شهر تغییرکاربری پیدا کنند.
وی این چند راهکار را از جمله موضوعاتی یاد می کند که می تواند به حفظ و جلوگیری از آلودگی هوا کمک کند.
وی ادامه می دهد: استفاده از سوخت های فسیلی باعث آلودگی هوا خواهد شد و شهروندان می توانند با صرفه جویی از آلودگی هوا جلوگیری کنند.
«زاهدی نیا» مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی می گوید: بیماری های قلبی و عروقی هم چنان در صدر مرگ و میرهای استان است.