ابهام در سرنوشت پروژه بین المللی تکثیر یوزهای آسیایی
 http://n-khorasan.ir/wp-content/uploads/2018/04/%DB%8C%D9%88%D8%B2-%D9%BE%D9%84%D9%86%DA%AF-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C.jpg
صدیقی- یوز ماده جدید به نام «ایران» به جمع یوزهای «کوشکی» و«دلبر» در پارک پردیسان تهران اضافه شد تا شاید امیدها برای تکثیر این گونه از گربه سانان آسیایی در معرض انقراض بیشتر شود.
دلبر و کوشکی دو یوزپلنگ ماده و نر آسیایی در فضایی کاملاً طبیعی از چند سال قبل در مرکز تحقیقات پوزپلنگ ایرانی  به منظور تکثیر در تهران نگهداری می شوند. شاید کمتر علاقه مندی به محیط زیست باشد که داستان این دو گربه سان کوشکی اهل میاندشت و دلبر اهل توران سمنان را نشنیده باشد. هر بار خبرهای جدیدی درباره عدم موفقیت آن ها در انجام لقاح چه از نظر مصنوعی و چه از نوع طبیعی شنیده و متاسفانه بعد از مدت کوتاهی این بحث به حاشیه رانده می شود.
معاون پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که تا به حال چندین بار وعده عمل لقاح طبیعی «کوشکی» و «دلبر» را داده اما هر بار این موضوع به تأخیر افتاده است در این باره  گفت: چون تجربه انجام لقاح طبیعی و مصنوعی را در ایران نداریم از متخصصان کشورهایی که تجربه این کار را دارند دعوت کرده ایم اما با این وجود باید اول شرایط و زمان آن یعنی فصل فحلی (جفت گیری) مهیا شود تا این عمل انجام شود. «کارگر» افزود: از آن جایی که این پروژه حساس است و یوزها از گونه های نادر و در معرض انقراض هستند این طور نیست که کار بدون مطالعه و حساب نشده انجام شود زیرا معاونت طبیعی پروژه تاکید دارد که کار اصولی و تخصصی صورت بگیرد. وی خاطرنشان کرد: وضعیت جسمانی  کوشکی و دلبر و همچنین «ایران»، این مهمان تازه وارد خوب است و مدام تحت نظر پزشکان هستند. وی به سن و شرایط پذیرش فحلی(جفت گیری) اشاره و تاکید کرد: با توجه به این که سن یوزها بالا می رود درصد موفقیت لقاح آن ها با ریسک همراه می شود اما به خاطر این که یوزها در اسارت و مدام تحت نظر پزشک هستند این نگرانی وجود ندارد. قصه و سرنوشت سه یوزپلنگ حاضر در پارک پردیسان شبیه به هم است زیرا به گفته معاون پروژه بین المللی تکثیر یوز هر سه یوز کوشکی، دلبر و ایران از متخلفانی که قصد فروش آن ها را داشته اند کشف  و به پارک پردیسان منتقل شده اند.
«کارگر» اظهار کرد: «ایران» یوزپلنگ ماده ای که از یک متخلف کشف شد و نزدیک به یک سال است که به جمع دو یوز کوشکی و دلبر اضافه شده و او نیز مانند کوشکی اهل  پناهگاه میاندشت است.
وی ادامه داد: با توجه به این که زمان فصل فحلی این گربه سانان  با سایر علف خواران فرق می کند و بیشتر پاییز و اوایل زمستان است عمل لقاح طبیعی از سوی کارشناسان که اهل کشور آلمان هستند انجام خواهد شد.

::»»» روزنامه خراسان«««::