مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: مسئولان ذی ربط دو استان گلستان و خراسان شمالی طی برگزاری جلسه ای با یکدیگر به منظور چاره اندیشی برای حل معضل ریختن زباله ها توسط مسافران در پارک ملی گلستان مصوب کردند تا برای رفع این دغدغه تفرجگاه هایی برای این پارک احداث کنند.

احداث تفرجگاه در پارک ملی گلستان/رفع تعارضات محلی زیست کره کپه داغ نیازمند اعتبارات ملی,

به گزارش عصر اترک،علی اصغر مطهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در نشست خبری در این باره اظهار کرد: پارک ملی گلستان یک ذخیره گاه ( گیاهی و جانوری) ملی است که در حال حاضر افزایش شکار و ریختن زباله توسط مسافران در این پارک ملی به این پارک لطمه زده و حفظ و نگهداری آن را مسئله ساز کرده است.

وی اعلام کرد: در همین راستا، مسئولان محیط زیست و قوه قضایی دو استان گلستان و خراسان شمالی طی نشستی با یکدیگر موافقت کردند که احداث تفرجگاه هایی در فاصله ۳۵ کیلومتری از این پارک با هدف کاهش و رفع آسیب به این پارک را اجرایی کنند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر اختصاص یک ردیف اعتباری مستقل برای پارک ملی گلستان در بودجه کشور در حال پیگیری است که امیدوار هستیم مصوب شود.

افزون بر این، وی به ذخیرگاه زیست کره کپه داغ استان خراسان شمالی واقع در شهرستان شیروان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این منطقه طبیعی با مسئله تعارضات محلی در زمینه های چرای دام و شخم شیار در اراضی مواجه است.

وی با بیان اینکه محور اصلی برنامه های یونسکو درباره مناطق ذخیرگاه زیست کره ای کشورها حفظ جوامع محلی ساکن در این مناطق با رویکرد کاهش و رفع فقر از این جوامع محلی، تقویت معیشت آنان و ارتباط آنها با الگوهای زیست بوم منطقه است، گفت: برای حل تعارضات در ذخیرگاه زیست کره کپه داغ استان مطالعات طبیعی و اجتماعی این منطقه در قالب رونق بخشی به گردشگری و توسعه آن ( طبیعت گردی)، احداث بوم کلبه ها، ایجاد تفرجگاه ها همچنین قرق اراضی بکر آن برای حفظ زیستگاه گیاهی و جانوری این منطقه انجام شده است.

وی عنوان کرد: برای عملیاتی کردن مطالعات انجام شده، باید دستورالعملی تدوین شود تا اعتبارات لازم برای اجرایی کردن این دستورالعمل جذب شوند.

وی با یادآوری این مطلب که این ذخیرگاه به ثبت یونسکو رسیده است که می تواند از کمک های این نهاد بین المللی برخوردار شود اما به علت اعمال تحریم ها فعلا از این کمک بین المللی محروم مانده است، اعلام کرد: بنابراین درصدد هستیم تا اعتبارات ملی برای اجرای برنامه های تدوین شده برای این ذخیرگاه را جذب کنیم.

وی درباره نیاز استان به احداث و برپایی ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در استان اظهار کرد: سال ها قبل ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر بجنورد ( مرکز استان خراسان شمالی) برپا شده بود و تا پایان سال جاری نیز یک ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرستان جاجرم راه اندازی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: هنوز در سطح استان باید سه ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا راه اندازی شوند.

مطهری همچنین خاطر نشان کرد: هفت صنعت بزرگ استان نیز دارای سیستم های کنترل آلودگی هوا هستند و این هفت صنعت به سیستم های پایش لحظه ای این اداره کل متصل هستند.

انتهای پیام/