بجنورد- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی از احداث دو پخش کننده سیلاب عظیم در دو منطقه بام و صفی آباد از توابع شهرستان اسفراین خبر داد.

حسن وحید در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این دو پخش کننده سیلاب در بام و صفی آباد بر کنترل سیلاب بسیار تأثیر دارد، اظهار کرد: این پخش کننده ها سیلاب را در سطح ۲۰۰ هکتار پخش می‌کند که یکی از آنها می‌تواند در هر آبگیری ۸۰۰ هزار متر مکعب آب را کنترل کند.

وحید افزود: پخش کننده سیلاب در هر آب گیری، سیلاب را کنترل و در سفره‌های آب زیرزمینی ذخیره می‌کند.

وی در ادامه به سه حوضه اصلی آبخیزداری در خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: حوضه آبخیزداری اترک در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار، کویر مرکزی در سطح یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار و گرگان رود با یک هزار هکتار وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان اینکه آبخیزداری ۲۸ درصد از مساحت کل این استان را در بر گرفته است، تصریح کرد: تا کنون مطالعات ۹۳ حوضه آبخیزداری در سطح ۷۸۷ هزار هکتار انجام شده که ۹۰ مورد تمام و باقی در دست مطالعه است.

وحید اضافه کرد: در حال حاضر عملیات اجرای ۶۴ حوضه آبخیزداری به مساحت ۵۰۸ هزار هکتار در خراسان شمالی آغاز و بعضی در دست اجرا است.

وی با بیان اینکه تخریب سرزمین در خراسان شمالی نسبت به سایر مناطق کشور بیشتر است، گفت: این تخریب‌ها منجر به بروز پدیده‌هایی همچون سیل و فرسایش خاک شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه به سهم آبخیزداری استان از محل منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد و افزود: سال گذشته سهم آبخیزداری این استان ۱۹ میلیارد تومان بود که در ۲۴ حوزه اجرا شد.

وحید اضافه کرد: در حال حاضر ۲۴ حوضه آبخیز خراسان شمالی بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تا پایان تیر ماه امسال عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی اعلام کرد: همچنین امسال از محل صندوق توسعه ملی ۵۱ میلیارد تومان برای اجرای ۳۹ طرح آبخیز پیشنهاد شده که تا کنون ۱۵ میلیارد تومان آن ابلاغ شده است.