معاون علمی رییس جمهوری: از پژوهش در حوزه گیاهان دارویی خراسان شمالی حمایت می‌شود

بجنورد- ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: خراسان شمالی ظرفیت بالایی در حوزه گیاهان دارویی دارد که تحقیقات و پژوهش های این بخش مورد حمایت واقع می شود.

به گزارش ایرنا؛ دکتر سورنا ستاری روز دوشنبه در بازدید از آزمایشگاه کشت سلول‌های بنیادی و آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشکده پرستاری و مامایی بجنورد، در جریان پیشرفت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در حوزه کشت سلول‌های بنیادی و آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی قرار گرفت و بر توسعه این حوزه با کمک و پشتیبانی معاونت ریاست جمهوری تاکید کرد.
وی گفت: خراسان شمالی در حوزه گیاهان دارویی قابلیت خوبی دارد و شرکت های دانش بنیان در استان نسبت به سال های گذشته پیشرفت خوبی داشته اند اما باید محیط های بهتری برای زایش های جدید فراهم شود.
دکتر ستاری افزود: سال گذشته چهار هزار و ۴۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود داشته است که نقش بسزایی در توسعه اقتصادی ایفا کرده اند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این بازدید از پیشرفت فناوری این استان در حوزه سلول درمانی خبر داد و اظهار داشت: استعدادهای خوب دانش آموزی و دانشجویی با کسب نشان های نقره و طلا در این استان حضور دارند که تلاش بر رشد و حمایت از این نخبگان است.
دکتر سیداحمد هاشمی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی نیز در حد توان با اختصاص مکان و فراهم آوردن امکانات آزمایشگاهی از بخش سلول های درمانی و گیاهان دارویی حمایت کرده است، افزود: به این منظور فضای مناسبی در بیمارستان امام علی(ع) به حوزه سلول‌های بنیادی اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد: پیش بینی راه اندازی این مرکز تخصصی تا سه سال آینده است که انتظار می رود با حمایت معاون رئیس جمهوری این پروسه با زمان کمتری به نتیجه درمان بیماران ختم شود.
وی خاطرنشان کرد: با استفاده از تکثیر سلول‌های بنیادی می توان بیماران زخم های مزمن دیابت، بیماران مفصلی و بیماران بخش سوختگی را درمان کرد.
این مسئول یادآور شد: سلول های بنیادی در درمان ناباروری نیز نقش مهمی دارد که تحقیقات در این حوزه ادامه دارد.
دکتر هاشمی به تجاری سازی حوزه سلول های بنیادی نیز اشاره کرد و افزود: با روند توسعه این حوزه در خراسان شمالی، سلول های تکثیر یافته در بازه زمانی پنج ساعت به سایر کشورها ارسال و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانش سلول‌های بنیادی، از نیازهای اولیه خراسان‌ شمالی است
عضو هیات علمی گروه فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در حاشیه بازدید معاون فناوری رئیس جمهوری از پروژه مرکز پژوهشی سلول های بنیادین دانشکده پرستاری بجنورد، با بیان اینکه این استان در حوزه علم سلول های بنیادین پتانسیل بزرگ و پایه علمی قوی دارد، استفاده از این تکنولوژی برای درمان بیماران را از نیازهای اولیه خراسان شمالی عنوان کرد.
دکتر فاطمه عروجعلیان، هدف از استفاده از فناوری سلول های بنیادی را کمک به درمان بیماران، جذب نیروی انسانی و درآمدزایی عنوان کرد.
وی ادامه داد: در مرحله نخست این حوزه که ثبت طرح های تحقیقاتی و آموزش بوده، این استان گام‌های خوبی برداشته و علاوه بر چاپ مقاله و پذیرش چهار طرح در نیماد، ۱۰ طرح به دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، تبریز و غیره برای همکاری ارائه داده شده است.
وی با اشاره به اینکه مرحله دوم، به‌کارگیری سلول‌های بنیادی در خدمت جامعه برای درمان بیماران است، خاطرنشان کرد: از تکثیر سلول های بنیادی برای درمان بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن دیابت‌، بیماران بخش سوختگی و درمان های مفصلی استفاده می شود.
دکتر عروجعلیان تصریح کرد: بسیاری از نیروهای بومی مستعد منطقه به دلیل نبود امکانات در این حوزه به استان های دیگر مهاجرت می کنند که باید فضای فیزیکی و امکانات برای فعالیت این افراد آماده شود.
وی افزود: البته با حمایت سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی مکان مناسبی در بیمارستان امام علی(ع) برای فعالیت‌های حوزه سلول های بنیادی اختصاص داده شده است.
وی با اشاره به اینکه ایران کشور پیشرو در حوزه سلول های بنیادی در سطح دنیا است، افزود: با راه اندازی تکنولوژی درمان بیماران از طریق سلول، بسیاری از کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان، گرجستان و افغانستان به خوبی از این طرح برای درمان و اعزام بیماران خود استقبال می کنند.
عضو هیات علمی گروه فناوری های نوین دانشکده پزشکی اظهار داشت: هم اکنون نیز بسیاری از بیماران این استان نیازمند به درمان سلول های بنیادی هستند اما به دلیل هزینه های سفر توان مسافرت به استانی دیگر برای درمان را ندارند.
دکتر عروجعلیان گفت: با حمایت مسئولان و راه اندازی بخش سلول درمانی بیمارستان امام علی(ع)، درد و رنج ناشی از تحمل بیماری از طریق تکثیر سلول های بنیادی به حداقل می رسد و مشکل بیماران مفصلی و سوختگی حل می شود.
وی ابراز امیدواری کرد که با عنایت معاون رئیس جمهوری و تخصیص اعتبار به حوزه مرکز پژوهشی سلول های بنیادین دانشکده پرستاری بجنورد، شاهد رشد و تحول خوبی در این حوزه به منظور درمان بیماران باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر یکروزه به خراسان شمالی علاوه بر افتتاح نمایشگاه دستاوردهای شرکت های دانش بنیان این استان، ۳ طرح فناورانه دانشگاه بجنورد را رونمایی کرد و عصر امروز نیز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان شرکت می کند.