استاندار خراسان شمالی روز شنبه با صدور پیامی، ثبت جنگل‌های هیرکانی را به‌عنوان دومین اثر طبیعی و بیست‌وچهارمین اثر جهانی کشورمان در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» را به تمامی هموطنان و مردم این استان تبریک گفت.

با ثبت جنگل‌های هیرکانی کشور در یونسکو، ۲۵ هزار هکتار از عرصه جنگل‌های هیرکانی خراسان شمالی نیز ثبت جهانی شد و برگ تازه ای در حمایت از این منابع ارزشمند این خطه ورق خورد.

محمدعلی شجاعی در پیام خود آورده است: ثبت جنگل‌های هیرکانی به‌نام ایران در فهرست جهانی یونسکو در جریان چهل‌وسومین اجلاس کمیته ثبت جهانی به‌میزبانی باکو به حفظ گونه های آن کمک کند.
وی همچنین در پیام خود تصریح کرده است: ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی که بازمانده دوران سوم زمین‌شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه‌های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه‌های جنگلی است، می‌تواند نام خراسان شمالی را که این موهبت الهی برخوردار است؛ در تبدیل شدن به مقصد گردشگری که در مسیر مشهد الرضا به سمت شمال ایران قرار دارد را پُرآوازه تر کند.
امید است این مهم، سبب توجه بیش از پیش مردم و حفاظت از جنگل‌های هیرکانی شود و با برنامه ریزی بیشتر نسبت به حفاظت مطلوب از این میراث جهانی، زمینه‌های بهره مندی مردم از گنجینه‌های طبیعی را فراهم آوریم.
استاندار خراسان شمالی همچنین در پیام خود آورده است: این رویداد افتخار آمیز، بدون شک موفیقت بزرگی برای جمهوری اسلامی و استان‌هایی است که این جنگل‌های ارزشمند در آن گسترده شده؛ در این راه از دکتر مونسان رئیس فرهیخته سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، سازمان‌های مردم نهاد، جوامع محلی و تمامی دلسوزانی که در جهت به ثمر رسیدن این افتخار ملی مشارکت داشته اند؛ صمیمانه قدردانی می‌نمایم.

ایران پیش از این دارای ۲۳ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو شامل ۲۲ اثر تاریخی و یک اثر طبیعی (بیابان لوت) بود که با ثبت این پرونده، تعداد آثار جهانی ایران به ۲۴ رسیده است.

گستره جنگل‌های خراسان شمالی ۴۳۴ هزار هکتار در ۲ ناحیه رویشی است که ۲۵ هزار هکتار از این میزان مربوط به جنگل‌های ناحیه هیرکانی در شهرستان مانه و سملقان است و مابقی مربوط به ناحیه جنگلی ایران – تورانی و در جای جای استان پراکنده است.