رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از افتتاح ۹۹ پروژه کشاورزی در این استان طی دهه فجر خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، عبدالله یوسفی در جمع خبرنگاران گفت: برای اجرای این پروژ ها مبلغ ۴۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

به گفته وی این پروژ ها در حوزه های آبیاری تحت فشار، گلخانه ای، قارچ خوراکی و … به بهره برداری می رسند.

یوسفی افزود: یکی پروژه های قابل افتتاح شهرک صنایع تبدیلی در فاروج است که توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است و یکی از محصولات تولیدی در آن رب گوجه فرنگی بوده که ۱۰۰ درصد صادراتی است.

وی در ادامه به صدور مجوزهای بی نام در حوزه کشاورزی برای استفاده از سرمایه گذاران خبر داد و اظهار کرد: حدود ۲۵ مجوز بی نام سرمایه گذاری آماده شده است که این رقم افزایش خواهد یافت.

این مقام مسئول بیان کرد: این مجوزها در حوزه های گلخانه، پرورش قارچ، صنایع تبدیلی و … بوده است.

وی تصریح کرد: طی سال جاری موفق شدیم تا در سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار باغات استان را تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار دهیم و بقیه کشاورزانی که هنوز باغات خود را بیمه نکرده اند نیز به آن ها مهلت داده می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه به دست آوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی اشاره کرد و توضیح داد: میزان تولیدات باغی و زراعی در این استان قبل پیروزی انقلاب اسلامی ۲۹۵ هزار تن بوده که این رقم هم اکنون به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است.

وی با اشاره به اینکه طی ۴۰ سال گذشته میزان تولید گندم در استان ۷۰ هزار تن بوده است، گفت: اما امسال میزان برداشت گندم به ۳۲۰ هزار تن رسید.

یوسفی افزود: حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخی از محصولات کشت شد که این امر قبل از آن وجود نداشته بطوریکه هم اکنون در سطح سه هزار و ۱۰۰ هکتار زعفران کاشته می شود که می توان ۹ تن سرگل زعفران از این مزارع برداشت کرد و علاوه بر آن در سطح دو هزار و ۹۰۰ هکتار نیز باغات پسته در استان ایجاد شده اند که این باغات درختان کم آب طلب هستند.

وی با بیان اینکه گلخانه یکی از مواردی است که با احداث آن می توان تا مقدار قابل توجهی آب صرفه جویی کرد، ادامه داد: قبل از انقلاب کمتر از نیم هکتار مساحت گلخانه های این استان بوده اما هم اکنون به ۴۷ هکتار رسیده است.

این مقام مسئول همچنین از ۱۵۵ هکتار گلخانه در حال احداث در استان خبر داد.