افزایش تعداد پروانه ها؛ نویدبخش سال خوب برای حیات وحش
صدیقی- حضور فزاینده پروانه ها در طبیعت نویدبخش سال خوبی برای حیات وحش استان و طی سال های اخیر حضور این میزان پروانه در بجنورد و سایر مناطق استان بی سابقه بوده است.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی دلیل فزاینده حضور پروانه ها به ویژه در بجنورد، پوشش گیاهی مناسب و بارش نرمال باران در فصول زمستان و بهار است. چند هفته ای است که اهالی بجنورد شاهد حضور بی سابقه پروانه ها در شهر هستند که در این میان سوالاتی برای مردم به ویژه کشاورزان به وجود آمده که آیا حضور این حشرات برای محیط زیست و مزارع تهدید یا فرصت است؟ مدیر کل حفاظت محیط زیست گفت: حضور پروانه ها نه تنها برای محیط زیست و مزارع تهدید نیست بلکه برعکس به خاطر گرده افشانی و باروری گل ها و گیاهان و همچنین درختان بسیار مفید است. وی اضافه کرد: از طرفی حضور پر شمار پروانه ها باعث می شود موادغذایی  بیشتری در دسترس جانداران از جمله پرندگان، حشرات و چرندگان قرار بگیرد و باعث زادآوری زیاد آن ها شود.
وی تصریح کرد: به خاطر همین وضعیت مناسب معمولا تعداد لاروها و شفیره هایی که متولد می شوند و به تکامل می رسند، افزایش پیدا می کند. وی با اشاره به این که حشرات علایم و سنسورهایی هستند که شرایط سلامت و نبود سلامت محیط زیست را نشان می دهند، افزود: حضور فزاینده انواع حشرات از جمله پروانه ها نشان دهنده محیطی با نشاط و سر زنده است و پستانداران در این سال ها دو قلوزایی زیادی دارند. «مطهری» گفت: هیچ موجود زنده ای در طبیعت زیانبار نیست، پروانه ها در بحث گل دهی و انتقال گرده ها خیلی موثر هستند و می توانند گیاهان را بارور کنند و این نوع حشرات آفت محسوب نمی شوند. وی خاطرنشان کرد: پروانه ها در طبیعت به دو دسته تقسیم می شوند؛ آن هایی که در شب پرواز می کنند و به شب پرک معروفند آفت زا هستند اما گونه هایی که این روزها به فور در شهر دیده می شوند از نوع روز پرک هستند و ضرری برای محیط زیست ندارند. «مطهری» بیان کرد: تنها نگرانی ما در فصل تابستان امسال خشک شدن علف های زود رشد است که با بی احتیاطی برخی مردم و دامداران باعث آتش سوزی مراتع می شود و خساراتی را به بار می آورد.