استان خراسان شمالی از شمال و شمال شرقی به طول حدود ۲۸۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان و از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از جنوب غرب با استان سمنان و از غرب با استان گلستان همجوار است. این استان با اقلیمی متفاوت از نواحی همجوار خود از این نظر شرایط خاصی در منطقه دارد. از شمال و جنوب با بیابانهای بزرگ کویری همجوار است ولی به دلیل شرایط منطقه ای و جهت غربی– شرقی رشته کوههای کپه داغ در شمال و آلاداغ در جنوب دارای آب و هوای متفاوتی است و از میزان بارندگی متفاوتی در مناطق مختلف برخوردار می باشد.(میانگین بارش ۳۵ ساله بجنورد = ۴/۲۶۳، شیروان= ۲/۲۴۴، اسفراین= ۸/۲۱۱، آشخانه=۳۵۰ و جاجرم= ۵/۱۳۰ براساس
(   میلی متر
این استان در سه حوضه آبریز واقع شده است که در این حوضه های آبریز شهرها و روستاهای فراوانی دیده می شوند که این حوضه ها به ترتیب کشف رود، اترک و کویر مرکزی می باشند. تنوع اقلیم های مختلف در استان خراسان شمالی به دلیل وجود کوهستان ها و جنگل ها و مراتع وسیع و منابع آب سرشار بسیار چشمگیر می باشد. وجود تنها رودخانه دائمی و پرآب شرق ایران اترک و سرشاخ های متعدد آن و چشمه سارهای این استان و احداث چهار سد بزرگ به نام های بیدواز اسفراین و شورک و بارزوی شیروان و شیرین دره مانه و سملقان در تامین منابع آب این استان اهمیت ویژه ای دارند. میزان بارندگی سالانه در این استان در نواحی مختلف ۱۳۰ تا ۵۰۰ میلی متر متغیر است.
اقلیم خراسان شمالی که تفاوت چشمگیری با سرزمینهای مجاور خویش از نظر برخورداری از مواهب طبیعی دارد، در حقیقت دروازه شمالی خراسان قدیمی محسوب می شود. خراسان شمالی از نظر طبیعی محصور بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و دنباله البرز یعنی آلاداغ، شاه جهان در جنوب و مجموعاً سرزمینی کوهستانی با دشت های حاصلخیز در میان کوه ها می باشد که شرایط بسیار مساعدی برای کشاورزی و دامپروری دارد.
شهرستان بجنورد مرکز استان در شمال شرقی استان خراسان شمالی واقع است. این شهرستان از شمال شرقی به کشور ترکمنستان و شهرستان مانه و سملقان، از شرق به شهرستان شیروان، از غرب و جنوب غربی به استان گلستان و جاجرم و از جنوب به شهرستان اسفراین محدود می شود. وسعت این شهرستان ۱۷۲۴۵ کیلومترمربع و ارتفاع از سطح دریای آزاد ۱۲۱۰ متر می باشد. عرض جغرافیایی شهرستان بجنورد ۳۸ درجه و ۲۰ دقیقه و طول جغرافیایی آن ۵۷ درجه و ۵۰ دقیقه تا ۵۶ درجه و ۵۲ دقیقه است.
مناظر طبیعی و ییلاق ها: بخش قابل توجه ای از پارک ملی گلستان و روستای زیبای درکش در مانه و سملقان و روستای اسفیدان ومهنان در بجنورد و زوارم و گلیان در شیروان و روئین و سارمران در اسفراین و مایوان و خسرویه در فاروج از نقاط تفریحی و ییلاقی استان خراسان شمالی محسوب می شوند. همچنین تفریحگاه معروف بش قارداش در ۵ کیلومتری جنوب بجنورد و پارک زیبای باباامان در ۷ کیلومتری شرق بجنورد و شیرکوه شیروان و پارک های بزرگ قائم و ملت در اسفراین نیز مسافران و زائران شیفته امام رضا(ع) را برای اقامت شبانه به سوی خود می کشانند. چشمه آب گرم ایوب پیغمبر در دهستان گیفان نیز از خواص طبی ویژه ای برخوردار است.
بر اساس روش ها و طبقه بندی های مختلف استان خراسان شمالی منطقه ای نیمه خشک با زمستان های سرد می باشد.