محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: امکان تولید انبوه گیاهان دارویی در این استان وجود ندارد.

مهدی ایمانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه یکی از اهداف اساسی کشت گیاهان دارویی در هر نقطه از دنیا استفاده از ماده موثره آن برای تولید دارو است، افزود: اما زمانیکه شرکت و کارخانه های داروسازی زیادی برای استفاده از ماده موثره این گیاهان به منظور تولید دارو به اندازه کافی وجود ندارد، کشت گیاهان دارویی راه به جایی نمی برد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر فروش کشت گیاهان دارویی در این استان به بخش هایی همچون عطاری ها محدود شده است.

ایمانی اظهار کرد: برای اینکه بتوان کشت گیاهان دارویی را در سطح انبوهی تولید کرد متقاضیان خرید در ابتدا بخشی از محصول تولید شده را به منظور ارزیابی ماده موثره تست می کنند و سپس مقداری از بهای لازم را برای کشت انبوه پرداخت می کنند این درحالیست که وقتی چنین اتفاقی نمی افتد کشت در سطح انبوه صورت نمی گیرد.

وی تصریح کرد: برای اینکه یک کشاورز بتواند در اندازه انبوهی کشت گیاهان دارویی را انجام دهد باید هزینه آن نیز پرداخت شود اما زمانیکه کشاورز کشت را انجام می دهد اما از آن خرید نمی شود و یا محصول وی باید باقی بماند به امید اینکه بعد از یکسال شاید از وی خرید شود، ترجیح می دهد محصولات دیگری را کشت کند.

این محقق خاطرنشان کرد: در کشت گیاهان دارویی همچون نعنا فلفلی توفیقات خوبی را داشته ایم اما متاسفانه کشاورزان دیگر تمایلی به کشت آن نداشته و مزارع خود را تبدیل به مزرعه های زعفران کرده اند.

وی تصریح کرد: پرآب طلب بودن نعنا فلفلی و بالا بودن قیمت فروش زعفران نسبت به گیاه مذکور موجب شد تا محصول تولید شده در این مزارع تغییر کند.