استاندار: نمایندگان استان برای توزیع بودجه محور بجنورد- گلستان کمک کنند
نویسنده : شیری

جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان، پنج شنبه در حالی برگزار شد که طی آن رئیس مجمع نمایندگان استان از جانمایی غلط پروژه پسماند و قانون مالیات بر ارزش افزوده انتقاد کرد. از سوی دیگر، استاندار  از نمایندگان استان در مجلس خواست کمک کنند تا بودجه محور بجنورد- گلستان به نسبت اعتباری که دستور آن به هر استانی داده شده است توزیع شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان در این جلسه گفت: یک و نیم میلیارد دلاری که برای اشتغال تخصیص داده می شود برای نقاط روستایی، عشایری و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر است بنابراین باید مطالعه انجام و پس از زمان تعیین شده عملیاتی شود.
دکتر «قوامی» افزود: در ماده ۳۱ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور تصویب کردیم شورای برنامه ریزی و توسعه استان مهم ترین و بالاترین نهاد تصمیم گیری و نظارت است یعنی اگر توسعه یا عقب ماندگی در استان وجود داشته باشد مسئول آن ما هستیم.
وی اظهارکرد: باید تلاش کنیم وظایفی را که قانون گذار برای ما تعیین کرده است دنبال کنیم تا گرفتار کارهای موازی و کم ارزش نشویم و به کارهایی که مطالعه جدی نشده اجازه مطرح شدن ندهیم.
وی با اشاره به بودجه حدود ۷۰۰ میلیارد تومانی استان افزود: در شورای برنامه ریزی، همه مدیران، مدیر ارشد، نمایندگان مجلس و دیگر بخش ها حضور دارند بنابراین بخشی از نتیجه تصمیم های غلط، مربوط به این شوراست.
وی با انتقاد از جانمایی غلط پروژه پسماند که حاصل تصمیم گیری در این شوراست گفت: پسماند در بدترین جای استان مکان یابی شده است و امروز باید هزینه بدهیم و هزینه این مکان یابی بد باید از جیب تک تک ما کسر شود چون ما تصمیم گرفتیم که در آن منطقه باشد.
وی با اشاره به کمک هایی که به بعضی از نهادها می شود، ادامه داد: عده ای حرفه ای هستند و مسیرها را یاد گرفتند در نتیجه همه ما را دور می زنند بنابراین تقاضا دارم سازمان بازرسی ورود کند.
وی اضافه کرد: وقتی دستگاهی در استان این اجازه را دارد که پرداخت بلاعوض یا کمک به دیگران داشته باشد، حتما باید این مورد در سطوح کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد که طرف مقابل واقعا نیازمند است یا نه.
وی با تأکید بر این که لایحه مالیات بر ارزش افزوده قبل از بودجه باید بررسی شود، خاطرنشان کرد: الان می دانیم که ارزش افزوده مشکلات زیادی ایجاد کرده بنابراین در استان باید مدیران دستگاه های تولیدی  با فعالان اقتصادی و معاونان استاندار جمع بندی ارائه بدهند که سهم این مالیات زیاد شده است.«قوامی» با اشاره به این که مالیات بر ارزش افزوده سال ۸۷ تصویب شد افزود: در حالی که قانون بودجه یک سال پس از تصویب به سختی ابلاغ می شود ولی قانون مالیات برارزش افزوده بلافاصله ۳ ماه پس از تصویب اجرایی شد و این نشان می دهد در این میان مسائلی وجود دارد.
وی ادامه داد: عملکرد سال ۹۵ در استان ۴۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات های مستقیم، ۳۴ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده و  ۱۳ هزار  میلیارد تومان هم عوارض شهرداری ها و دهیاری هاست یعنی در سال ۹۵ عملکرد مالیات بر ارزش افزوده به مرز مالیات های مستقیم رسیده است بنابراین قانون باید اصلاح شود.
وی با بیان این که اشکالات زیادی در قانون وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حالی که پیمانکاران هنوز از دولت طلبکارند، از جیب‌شان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنند.وی در بخش دیگری از سخنان خود نیز به معافیت های مالیاتی در بخش کشاورزی اشاره کرد که سازمان امور مالیاتی هزار بخشنامه صادر کرده که این بخشنامه ها قانون را نابود کرده است.استاندار خراسان شمالی نیز با تأکید بر این که دستگاه ها در ارائه آمار توجه کنند تا آمارها به روز، صحیح و دقیق باشد و اختلاف آماری را پوشش دهد، گفت: صرف این که آمار در سامانه ثبت شود برای ما کفایت نمی کند بلکه اگر اختلاف آماری وجود دارد دبیرخانه ضمن گرفتن آمار برای رفع این اختلاف، جلسه بگذارد تا موضوع را حل کنیم.«صالحی»  همچنین با انتقاد از این که مجمع عمومی پتروشیمی را تشکیل نمی دهند، خاطرنشان کرد: مجمع عمومی به منظور افزایش سرمایه باید تشکیل شود و وقتی افزایش سرمایه مصوب شد سهامداران تکلیف خودشان را مشخص کنند که می خواهند سرمایه گذاری کنند یا سرمایه گذار جدید بیاوریم.
وی با اشاره به اعلام آمادگی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای تضمین راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد که دستورش را هم داده است، گفت: اکنون باید این موضوع را پیگیری کنیم تا تضمین سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم صادر شود.وی خواستار کمک نمایندگان مجلس در توزیع بودجه برای جاده بجنورد- جنگل گلستان به نسبت اعتباری که دستورش به هر استانی داده شده است شد و گفت: این جاده در قانون بودجه تحت عنوان محور بهشهر، گرگان، آزادشهر، بجنورد، شیروان و قوچان است که شامل ۴ استان مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی می شود و وقتی ما ۹۸ میلیون تومان گرفتیم انتظار داریم به همان نسبت هم توزیع شود نه این که بین دیگر استان ها هم توزیع شود چون در این صورت ناچار به تکرار دریافت دستور برای این جاده می شویم.
وی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم حدود ۴ هزار پروژه ناتمام در استان داشتیم که در حال حاضر به نصف کاهش یافته است و هنوز هم باید تلاش کنیم و تکمیل پروژه های ناتمام را در اولویت قرار دهیم.«صالحی» افزود:  اگر تخلفی صورت می گیرد باید در چنین جلسه هایی با مصداق اعلام شود زیرا کلی گویی باعث ناامیدی در مردم می شود.وی اظهارکرد: اگر تخلفی صورت گرفته سازمان بازرسی، حراست دستگاه ها و دیوان محاسبات  و اطلاعات همه مرتب بررسی و برخورد می کنند بنابراین وقتی تخلفی صورت گرفته باشد مورد تأیید نیست و برخورد انجام می شود. وی در این جلسه از حراست دستگاه  ها، اطلاعات، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی خواست هر جا تخلفی مشاهده کردند قاطعانه برخورد کنند.
«صالحی» اضافه کرد: با یک تخلف و با یک موضوع، کل دیوار را خراب نکنیم؛ اگر فساد در هر دیواری باشد، آجر فساد را خارج کنیم.
نماینده مردم بجنورد، جاجرم، گرمه، مانه و سملقان و راز و جرگلان نیز در این جلسه گفت: نسبت هزینه های جاری و عمرانی کشور به ۵ برابر می رسد به طوری که براساس تفریغ بودجه سال ۹۵، بودجه جاری کشور به ۲۰۷ هزار میلیارد و بودجه عمرانی کشور به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده که این یک زنگ خطر است بنابراین پروژه های ناتمام و رکود در پروژه‌ها نتیجه این شرایط است.«قربانی» اظهار کرد: ۷۰ هزار پروژه ناتمام در کشور داریم که ۷ هزار و ۵۰۰ پروژه ملی و بقیه استانی است.وی با تأکید بر این که صندوق های بازنشستگی یکی از ۶ چالش اقتصاد ایران است ادامه داد: اگرچه اکنون باید تصمیم شجاعانه و قاطعانه ای گرفته شود اما مجلس و دولت جرئتش را ندارند که سن بازنشستگی را بالا ببرند، یارانه را حذف کنند یا حتی مالیات خانه های خالی را افزایش دهند.وی اضافه کرد:  سرمایه گذاری برای خرید و اجرای فاز ۲ پتروشیمی اعلام آمادگی کرده اما سهامش را نمی فروشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: در خراسان شمالی ۲۲  منطقه حاشیه نشین داریم و بیش از ۷۰ هزار نفر از جمعیت ما در حاشیه هستند که خدمات رسانی به آن ها به معضل تبدیل شده است.«پورعیسی» خاطرنشان کرد: تمام دستگاه‌ های اجرایی استان باید با تعامل و قرار دادن اطلاعات و آمار خود کمک کنند تا در کوتاه‌ ترین زمان ممکن، سامانه مربوطه بارگذاری شود. به گزارش خبرنگار ما، در این جلسه مطالعه پایه طرح تدوین برنامه راهبردی با ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار تصویب شد.