معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بارندگی های مساعد بهاری، پس از چند سال خشکسالی و کم آبی، پای پرندگان مهاجر را به تالاب آق قشلاق در منطقه گیفان بجنورد باز کرد.

حبیب لشگری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وضعیت آبی تالاب آق قشلاق در بارندگی های اخیر بهبود یافته و اکنون میزبان پرندگانی چون مرغابی سرسبز، حواصیل خاکستری و ارغوانی و دیگر گونه های پرندگان کنار آبزی است.
وی افزود: اداره کل محیط زیست استان پیگیر آن است تا تالاب آق قشلاق را به عنوان تالاب بین المللی به ثبت برساند.
لشگری افزود: متاسفانه برخی کشاورزان منطقه با زیاده خواهی در سالیان اخیر، به مرور اقدام به تصرف زمین های اطراف این تالاب کرده اند که باید نظارت ها در این خصوص بیشتر شود.
وی اظهار داشت: یکی از مزایای اصلی ثبت بین المللی تالاب آق قشلاق، افزایش نظارت بر آن و جلوگیری از تصرف زمین های اطراف این تالاب است.
وی سوزاندان نیزارهای اطراف رودخانه اترک را از دیگر مشکلات و آسیب های متوجه تالاب آق قشلاق خواند و افزود: حذف این نیزارها توسط کشاورزان آسیب به اکوسیستم و زیست گونه های مختلف جانوری و پرندگان است.
لشگری با اشاره به اینکه بارندگی های اخیر سبب افزایش میزان پوشش گیاهی در مراتع و عرصه های طبیعی می شود، گفت: در سال هایی که بارندگی ها بیشتر می شود، شاهد رشد خوب پوشش گیاهی در مراتع هستیم، اما به دنبال آن تابستانها مشکل آتش سوزی ها بیشتر می شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: خشکیدن علوفه در مراتع، زمینه ساز بروز آتش سوزی ها است و باید تدابیر لازم برای جلوگیری از حوادثی از این دست و مقابله با آن اجرا شود.
تالاب آق قشلاق واقع در منطقه آق تپه و روستای قشلاق حصار گرمخان قرار دارد و مسئولان محیط زیست خراسان شمالی پیگیرند تا آنرا به عنوان تالاب بین المللی «رامسرسایت» به ثبت برسانند.