به دنبال تنش آبی در شیروان و اسفراین:» رفع تنش آبی در شهرهای شیروان و اسفراین ۱۱۷ میلیارد ریال نیاز دارد

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: حل مشکل تنش آبی و تامین آب آشامیدنی شهرهای شیروان و اسفراین، ۱۱۷ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که هم اکنون به علت کاهش نزولات جوی با مشکل مواجه هستند.

غلامحسین ساقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بخش عمده ای از آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان اسفراین و شیروان از آب های سطحی و سدهای بیدواز و بارزو تامین می شود اما، به علت کاهش بیش از ۴٠ درصدی بارش ها در سال آبی ٩۵-٩۶، تامین آب از طریق این سدها امکانپذیر نیست.
وی افزود: نیاز است تا منابع جایگزین از طریق حفر و انتقال آب از چاه ها و منابع زیر زمینی در دستور کارقرار گیرد که در این زمینه نیاز به ۱۱۷ میلیارد ریال اعتبار وجود دارد.
وی تصریح کرد: برای اجرای طرح های آبرسانی به شهر اسفراین ۶۷ میلیارد ریال و برای آبرسانی به شهر شیروان ۵۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
ساقی افزود: در سطح کشورحدود سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبرسانی به شهرهایی که با تنش آبی روبه رو شده اند، منظور شده است که امیدوار به تخصیص اعتبار مورد نیاز از این محل هستیم.
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه ایجاد منابع پایدار در شهرهای بزرگ این استان اظهار کرد: اکنون آب مورد نیاز شهروندان در بجنورد، اسفراین و شیروان از سد تامین می شود و به نوعی برای ایجاد منابع پایدار آب در این شهرها غفلت شده این در حالی است که بیش از٨٠ درصد از مشترکان این شرکت در این سه شهر هستند.
وی تصریح کرد: وابسته بودن منابع آب این شهرها به آب های سطحی سبب شده تا با کاهش میزان بارندگی، شاهد تنش آبی در شهر شیروان و اسفراین باشیم.
ساقی گفت: میزان بارندگی در سال آبی جاری درمقایسه با سال آبی گذشته، ۴۰ درصد و نسبت به دوره آماری بلند مدت ۳۰ درصد کاهش یافته است و میزان کاهش بارندگی ها در این مدت در شهر شیروان ۴۸ درصد و در اسفراین ۴۱ درصد به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به اینکه اکنون آب تحویلی از سد بارزو در شیروان به صفر رسیده و ورودی به تصفیه خانه به طور کامل قطع شده است گفت: وضعیت تامین آب از سد بیدواز در اسفراین نیز نگران کننده است و باید در این زمینه برای تامین آب آشامیدنی این شهروندان از منابع زیر زمینی برنامه ریزی شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اعضای شورای برنامه ریزی استان با تامین ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای آبرسانی به شهر اسفراین و اختصاص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای آبرسانی به شهر شیروان موافقت کرده اند که باقی اعتبارات مورد نیاز باید از وزارت تامین شود.

منبع :» ایرنای خراسان شمالی