رئیس اداره حفاظت محیط زیست شیروان گفت: کبک دری از جمله گونه های پرندگان نادر استان خراسان شمالی ساکن در منطقه گلیل و سرانی شیروان است که هم اکنون در معرض خطر انقراض قرار دارد.

حمید فخرایی دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه زیستگاه این پرندگان به خاطر عوامل انسانی که زیستگاه را از بین می برند یا انجام شکار غیر مجاز در حال انقراض است گفت: در شیروان به خاطر حضور بیش از حد دام و انسان زیستگاه این پرنده بومی در حال انقراض است.
فخرایی با اشاره به تعداد این گونه پرنده بومی در شیروان افزود: تاکنون سرشماری و آمار از این گونه پرنده بومی انجام نشده است زیرا این پرندگان در محدوده این شهرستان و کشور ترکمنستان در حال مهاجرت هستند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شیروان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای این گونه پرندگان گفت: viagra pas cher ارتقای مناطق این شهرستان به مناطق چهارگانه محیط زیست در راستای حفاظت از زیستگاه و همچنین تعادل دام و مرتع در حال انجام است.
مردادماه امسال ۱۲ قطعه از این گونه پرنده نادر در این شهرستان تصویربرداری شده بود.
این پرنده کمیاب در ارتفاعات بلند مناطق کوهستانی که ارتفاع آن در حدود ۱۸۰۰ تا ۳۰۰۰ متر است، زندگی می‌کند.
کبک دری بسیار خجالتی و محتاط بوده و نزدیک شدن به آن بسیار دشوار است این پرنده در لابه لای صخره‌ها و سنگها و در ارتفاعات لانه ساخته ودر هر بار ۶تا۹ تخم می‌گذارد
پیشتر، سید اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اعلام کرده بود که پرندگان بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری استان در معرض خطر انقراض قرار دارند.
وی همچنین افزوده بود: این موضوع براساس راهنمای طبقه بندی نوین اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست از مناطق حفاظت شده اعلام شده و گونه های جانوری کل و بز، عقاب شاهی، پلیکان خاکستری، میش مرغ و لاک پشت جزو گونه های آسیب پذیر استان و یوزپلنگ آسیایی میاندشت جاجرم نیز در رده بحرانی است.
وی گفته بود: از ۱۹۷ گونه پستاندار، ۵۳۲ گونه پرنده، ۲۲۳ گونه خزنده، ۲۰ گونه خزنده دوزیست و ۱۶۰ گونه ماهی موجود در کشور
به ترتیب ۶۵ ،۱۴۱ ،۶۸ ،چهار و هشت گونه ماهی در استان خراسان شمالی زیست می کنند.
اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و دو پارک ملی سالوک و ساریگل، مناطق حفاظت شده قرخود،
گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.


منبع :» ایرنای خراسان شمالی