طی گشت نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان گرمه یک قطعه پرنده شکاری دلیجه از قاچاقچیان کشف و تحویل اداره محیط زیست شهرستان گردید.


به گزارش پایگاه خبری گرمه، احمد ملاصالحی مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمه، در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: ماموران گشت یگان حفاظت میراث فرهنگی روز سه شنبه مورخه ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ حین گشت زنی با افرادی در منطقه برخورد نموده و پس از عملیات تعقیب و گریز ۲ جوان را دستگیر نمودند که  از آنها یک قطعه پرنده شکاری با ارزش و کمیاب کشف و به اداره محیط زیست شهرستان تحویل شد.
ملاصالحی افزود: نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی علاوه بر گشت حفاظتی بناها و محوطه های تاریخی طبق وظیفه ذاتی و اداری حفاظت و حراست از منابع طبیعی و گونه های گیاهی و جانوری را نیز انجام می دهندو
وی ادامه داد: در این زمینه تعامل سازنده ای با ادارات حفاظتی شهرستان نظیر میراث فرهنگی ، محیط زیست و منابع طبیعی برقرار است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گرمه نیز ضمن تشکر از کارکنان اداره میراث فرهنگی در رابطه با پرنده دلیجه گفت: این پرنده اصولاً در مناطق باز، درختزارها و حاشیه تالابها و ارتفاعات صخره ای زندگی می کنند و نقش به سزایی در تعادل و تناسب چرخه طبیعی ایفا می نماید.

صفرزاده بیان داشت: این پرنده معمولا تک زی بوده و در از بین بردن جانوران موذی که به محصولات کشاورزی و باغ ها و درختان آسیب می رسانند نقش مهمی دارد. دلیجه در هرم زیستی اکوسیستم های کشور در موقعیت ممتازی قرار دارد.
وی تحویل حیوانات وحشی آسیب دیده و سرگردان به محیط زیست را نشانه فرهنگ بالای شهروندان در حفظ و نگهداری از محیط زیست دانست و خواستار استمرار این حرکت از سوی آنان شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گرمه در پایان ضمن قدردانی از افراد دوستدار طبیعت در تحویل بموقع حیواناتی که دچار آسیب شده و یا از زیستگاه خود خارج شده اند اظهار داشت: باید بیش از گذشته مراقب حیات وحش بوده و اجازه ندهیم موجودات زنده از حق طبیعی خود محروم شوند.

خبرنگار: محمدصادق بابائی/انتهای پیام
منبع :» پایگاه خبری گرمه