مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: تعارض میان حیات وحش و انسان در سال های اخیر در این استان با گستره بیش از ۲۸ هزار کیلومتر مربع افزایش یافته است.

سید اصغر مطهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چرای بی رویه و حضور بیش از حد دام در مراتع و عرصه ها، خشکسالی و کاهش میزان بارش ها سبب شده تا میزان تولید علوفه در مراتع کاهش یابد و وحوش علفخوار برای پیدا کردن غذا دچار مشکل شوند.
وی افزود: در سال های اخیر، شاهد افزایش حضور وحوش علفخوار در حاشیه های روستاها، مناطق مسکونی و یا باغ ها و مزارع هستیم.
مطهری خاطرنشان کرد: به دنبال حضور وحوش گیاهخوار در حواشی و نزدیکی های مناطق مسکونی روستایی، وحوش گوشتخوار هم به این مناطق کشیده می شوند و اکنون گونه های مختلف همچون گرگ، پلنگ و یا سایر گوشتخواران در حاشیه روستاها بیشتر مشاهده شده است.
وی با بیان اینکه شکار آهوان و یا سایر علفخوران هم سبب کاهش جمعیت این گونه ها شده است گفت: به علت کاهش جمعیت گونه های گیاهخوار، گونه های گوشتخوار در پیدا کردن غذا با مشکل روبه رو می شوند و به ناچار در حواشی روستاها حضور می یابند.
وی با اشاره به کاهش جمعیت آهوان در منطقه میاندشت جاجرم اظهار داشت: در سرشماری پاییزه امسال، شمار آهوان منطقه میاندشت ۱۰ درصد کمتر شده است و بیشتر آهوان سرشماری شده در حواشی روستاها و مناطق مسکونی مشاهده شده اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تاکید کرد: انسان به دست خود زنجیره غذایی را بر هم زده و مشکلات ناشی از آن دامنگیر خود شده است.
در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور ، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.