خراسان شمالی شش هزار و ۶۰۰ کیلومتر رودخانه و مسیل دارد که دو هزار و ۱۰۰ کیلومتر آن رودخانه ها و مسیل‌های مهم محسوب می شود .

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، خراسان شمالی یکی از استان هایی است که برخی از مردم روستایی و زمین های کشاورزی برای تامین آ ب شرب و آب کشاورزی با مشکل تامین آب مواجه هستند و همین امر در سال گذشته تبدیل به یک بحران برای مردم روستایی شده بود.

اما در این میان کشاورزان و افراد سودجویی وجود دارند که برای دریافت آب بیش از حق آبه خود اقدام به بکار بردن موتور تلمبه بر روی رودخانه ها و یا چاه های مجاز و غیرمجاز می کنند.

موتور تلمبه هایی که در رودخانه اترک به جان آب افتاده اند

مجرد یکی از اهالی روستای نجف آباد در توابع بخش گرمخان در شهرستان بجنورد در گفت و گو با ایسنا گفت: رودخانه اترک از نزدیکی روستای نجف آباد عبور می کند و بالادست این روستا، چندین روستا وجود دارد.

وی افزود: جهاد کشاورزی برای اینکه تمامی روستاها از آب این رودخانه بهره مند شود در هر روستا یک بند ایجاد کرده تا بخشی از این آب در آنجا ذخیره و مابقی آب سرریز شود و به روستاهایی پایین دست حرکت کند.

مجرد ادامه داد: اما متاسفانه برخی از افراد به حق خود راضی نیستند و علاوه بر آب ذخیره شده در پشت بند، اقدام به بکار بردن موتور تلمبه دیزلی در رودخانه برای سوق دادن آب بیشتر به رودخانه ها می کنند.

وی اظهار کرد: همین امر موجب شده تا آب خیلی کمی از روی بند سرریز شود در نتیجه آب چندانی به روستاهای پایین دست همچون نجف آباد نرسد.

وی تصریح کرد: در گذشته صدای این موتور تلمبه ها که همچون زالو آب را به سمت خود می کشند در شب شنیده می شد اما حال اگر سری به اطراف رودخانه اترک زده شود این صدا در طول روز نیز به وضوح شنیده می شود.

کاهش منابع آبی کشاورزان را به سوی تک محصولی سوق داده است

یکی دیگر از اهالی این روستا در ادامه در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: کاهش نزولات آسمانی و استفاده بیش از حد آب رودخانه توسط روستاهای بالادست همچون قشلاق، عبدل آباد، آق تپه و … سبب شده که آب چندانی به این روستا نرسد در نتیجه از چند محصولی به سمت تک محصولی پیش رفته ایم.

وی گفت: در حال حاضر روستاهای پایین دست بخش حصار گرمخان همچون نجف آباد مجیور هستند فقط محصولاتی همچون گندم و جو که پاییزه را کشت کنند که این محصولات بتوانند از اب و رطوبت پاییزه، زمستان و ابتدای بهار استفاده کنند.

وی افزود: در گذشته تعداد زیادی از کشاورزان در گذشته علاوه بر گندم و جو اقدام به کشت محصولات دیگری همچون پنبه، گوجه فرنگی و … می کردند که اکنون یا این محصولات کشت نمی شود و یا اینکه در سطح بسیار اندکی کشت می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پنبه کاشته و باید آبیاری آن را انجام دهد، اظهار کرد: شب گذشته نوبت آبیاری زمین های کشاورزی من بود اما از سطح پنج هزار متر موفق شدم چیزی حدود ۵۰۰ متر را آبیاری کنم.

توقیف سالانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ موتور تلمبه غیرمجاز از رودخانه

وحید معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در ادامه گفت: استفاده از موتور تلمبه دیزلی غیرمجاز در مسیر رودخانه بیشتر در شهرستان مانه و مسلقان مشاهده می شود.

وی افزود: بیشتر تلمبه های بکار برده شده غیر مجاز در حاشیه رودخانه اترک است.

وحید ادامه داد: بیشتر استفاده تلمبه های دیزلی به هنگام پر آب بودن رودخانه هاست.

وی با اشاره به اینکه فعالیت این تلمبه ها غیرمجاز است، اظهار کرد: این تلمیه ها برای کشیدن آب بیشتر از رودخانه ها برای امر کشاورزی استفاده می شود که با مشاهده آن با آن ها برخورد قانونی می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این تلمبه ها هم در شب و هم در روز فعالیت می کنند و سالانه به طور متوسط ۲۰۰ تا ۲۵۰ موتور تلمبه غیرمجاز توسط این شرکت توقیف می شود.

ایسنا