توسعه پتروشیمی خراسان به قیمت از بین رفتن منابع آبی منطقه است.


پتروشیمی خراسان ،صنعتی نیازمند آب فراوان و خوراک گاز طبیعی است که با توجه به منابع آبی استان،تاسیس آن اشتباه بزرگ و توسعه آن اشتباهی بزرگتر است.


http://s7.picofile.com/file/8284611226/%D9%BE%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C_%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%862.jpg

توسعه پتروشیمی خراسان به قیمت از بین رفتن منابع آبی منطقه است.

 برای ایجاد هر صنعتی می بایست آن صنعت با موجودی منابع منطقه سازگار باشد تا باعث پایداری اقتصادی،اجتماعی و زیستی گردد و در این شرایط چنین  پایداری محیطی را می توان با در نظر گرفتن برنامه های اکولوژی صنعتی به ثبات رسانید.

 پتروشیمی خراسان ،صنعتی نیازمند آب فراوان و خوراک گاز طبیعی است که با توجه به منابع آبی استان،تاسیس آن اشتباه بزرگ و توسعه آن اشتباهی بزرگتر است.
متاسفانه در مدتی که طرح توسعه پتروشیمی خراسان باعنوان فازهای جدید مطرح شده اکثر مدیران استانی و کشوری تلویحا از آن حمایت کرده و آنرا به نفع مردم منطقه می دانند.

 مشکلات زیست محیطی پتروشیمی خراسان را می توان آلودگی هوا،آلودگی های گرمایی،آلودگی خاک،آلودگی روانی ،ایمنی و کاهش منابع آبی دانست. اما مهمتر از همه استفاده این صنعت از آب های زیر زمینی منطقه در بلند مدت و تاثیر منفی برتامین آب آشامیدنی ، کشاورزی و اثرات منفی اقلیمی و… می باشد.

“تامین آب مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی از اهمیت زیادی برای تداوم فعالیت آنها برخوردار است. درواقع تامین حجم زیاد آب به‌منظور استفاده در بویلرها برای تولید بخار و خنک کردن تجهیزات و موارد دیگر از ضروری‌ترین اقدامات ایجاد یک مجتمع پتروشیمی پس از تامین خوراک است .
از آنجایی که صنعت پتروشیمی از صنایع پرمصرف آب محسوب می‌شود، بدیهی است که احداث مجتمع‌های بالادستی پتروشیمی جز در کرانه‌های ساحلی همچون خلیج فارس و دریای عمان به مشکل کم‌آبی کشور می‌افزاید. لذا مقتضی است که در احداث واحدهای پتروشیمی در سایر مناطق کشور بازنگری شود. به‌ویژه با توجه به اینکه اغلب طرح‌هایی که اخیرا مجوز دریافت کرده‌اند واحدهای متانولی و اوره ـ آمونیاکی است و مصرف آب این واحدها بسیار زیاد است.” ( روزنامه اعتماد)

 مدیران پتروشیمی عنوان کرده اند با استفاده از پساب فاضلاب شهری  بجنورد می توانند آب مورد نیاز فازهای جدید را تامین کنند .به چه پشتوانه ای می خواهند این کار را به انجام برسانند! بهتر نیست برای همین فاز های اجرا شده ی پتروشیمی از آب فاضلاب شهری بجنورد استفاده کنید تا برداشت آب زیر زمینی از آبخوان آزرده منطقه کاهش یابد.در آینده با توجه به خشکسالی های متمادی امکان دارد این مقدار فاضلاب شهری به علت جیره بندی و صرفه جویی کاهش یابد،چرا برای اجرای طرح ها آینده را در نظر نمی گیریم .
در استان های پر آب شمالی کشور با کمبودآب در دسترس و پاک مواجه ایم و در آنجا هم احداث پتروشیمی توصیه نمی شود.حال با چه استدلالی مسئولان استانی و وزیر محترم، تامین آب برای توسعه پتروشیمی خراسان را  بدون مشکل می دانند.

 آقایون محترم مسئول، احداث پتروشیمی خراسان از ابتدای تاسیس در استان خراسان شمالی اشتباهی بزرگ بوده است، برای جبران این اشتباه بهتر است آب مورد نیاز فاز های فعلی پتروشیمی را از فاضلاب شهری تامین کنید تا آبخوان برای مردم و محیط زیست منطقه باقی بماند و توسعه این صنعت بماند برای استانهای جنوبی کشور.

آیا می دانید با از بین رفتن منابع آبی منطقه و کاهش سطح آبخوان چه بر سر کشاورزی و تامین آب آشامیدنی منطقه خواهد آمد.اگر از مسائل زیست محیطی دیگر صرفه نظر کنیم ، با از بین رفتن منابع آبی منطقه از بین رفتن مزارع کشاورزی و فقر برای مردم منطقه حاصل می گردد و سود پتروشیمی به جیب یک عده سرمایه گذارغیر بومی می رود، مگر پتروشیمی می تواند به بهانه اشتغال و کارآفرینی محدود ، آینده یک منطقه را به خطر بیاندازد.
هشداری زیست محیطی برای مدیران استانی :
متاسفانه در طرح آمایش استان خراسان شمالی پتروشیمی و توسعه آن را از نقاط قوت استان برشمرده اند که این خود گام نهادن آمایش و آینده استان به سمت نابودی آبخوان است.علاوه بر آن توسعه صنایع شیمیایی در شهرستان های خراسان شمالی را بر مبنای تولیدات پتروشیمی در نظر گرفته اند که این خود توسعه هرچه بیشتر پتروشیمی را  در آینده( به عنوان تولید کننده مواد اولیه این صنایع شیمیایی )به همراه خواهد داشت ، امیدواریم که مسئولان استانی جلوی اجرا ی این “طرح آمایشی غیر بومی” را بگیرند .

نویسنده : هادی مرادی برزل آباد – دانشجوی کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست

انعکاس در خبرگزاری بجنا

انعکاس در خبرگزاری دانا