توسعه کشت گیاهان دارویی درسطح ۸۱۴ هکتار مراتع خراسان شمالی انجام شد

بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: در سطح ۸۱۴ هکتار جهت توسعه کشت و افزایش تولید گیاهان دارویی نظیر باریجه، گل محمدی، زرشک و سنجد انجام شده است.

محمدعلی شریکیان شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به عملیات احیای گیاهان دارویی در قالب طرح های بهره برداری از مراتع و مدیریت منابع جنگلی با اهداف حفظ منابع طبیعی و ایجاد اشتغال در عرصه های طبیعی استان اظهار کرد: شناسایی مناطق مستعد توسعه کشت گیاهان دارویی از جمله برنامه های پیش رو است.
وی با اشاره به برنامه ریزی لازم جهت تولید اندام های تکثیری و بذور اصلاح شده گفت: همچنین در این راستا حمایت های تسهیلاتی از محل اعتبارات مشاغل خانگی صورت گرفته که تاکنون ۸۲ فقره پرونده متقاضیان تسهیلات مشاغل خانگی به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال برای کشت گیاهان دارویی، گل محمدی و زعفران در سطح ۹۰ هکتار معرفی شده اند.
شریکیان برگزاری کارگاه آموزشی و بازدید از مزارع الگویی، ایجاد مزارع الگویی و توسعه کشت گیاهان دارویی و گل محمدی در مناطق مستعد استان با هدف تغییر الگوی کشت خصوصا در مناطق کم آب و اراضی مستعد شیب دار را از جمله برنامه ها و اقدامات پیش رو در زمینه گیاهان دارویی عنوان کرد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بهره گیری از توان علمی مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، توسعه تشکل های تولیدی گیاهان دارویی و حمایت از سرمایه گذاران صنایع تبدیلی و بسته بندی از دیگر برنامه ها و اقدامات پیش رو در زمینه گیاهان دارویی این استان است.
سطح زیر کشت گیاهان دارویی خراسان شمالی هزار و ۲۸۵ هکتار با تولید هزار و ۹۲۰ تن است که گیاهان دارویی این استان شامل زیره سبز، آویشن باغی، باریجه، نعنا فلفلی، خاکشیر، گشنیز، کدو تخم کاغذی، کتان و … است.

منبع : ایرنا خراسان شمالی