جنگلبانان، فداکار و گمنام

💢حرفه جنگلبانی یکی از مشاغل سخت و پرمخاطره اماکمتر شناخته شده درجامعه است. جنگل‌بانان نیروهایی هستند که به دور از هیاهو و جنجال‌های تبلیغاتی در شرایط سخت وظیفه حفاظت از عرصه‌های طبیعی را به عهده دارند.

🔻آنها با آتش، قاچاق و تجاوز به عرصه‌های طبیعی مبارزه می‌کنند، در این راه کشته شده و یا صدمات جدی می‌بینند؛ اما کمتر نامی از آنها به زبان رانده می‌شــود. کمتر کــــسی به درستی می‌داند که جنگل‌بان کیست و چه وظیفه‌ای به عهده دارد.

⭕️جنگلبانان افرادی هستند که در سطح سازمان جنگل‌ها و ادارات منابع طبیعی فعالیت می‌کنند؛ اما تلاش و زحمات آنها در کشور کمتر دیده شده است؛ زیرا فعالیت‌های آنها به طور جامع و کامل در جامعه شناسایی و معرفی نشده است.

⭕️جنگلبانان؛ ایثارگران بی نام و نشانی هستند که در شرایط آب و هوایی سخت اعم از گرما و سرمای شدید، با کمترین حقوق و مزایای شغلی وامکانات محدود، حفاظت از جنگل ها، مراتع و عرصه های منابع طبیعی و ملی را بر عهده دارند.

 

🔻این عزیزان فداکار برای انجام وظایف خود و مقابله با سوء استفاده کنندگان از طبیعت و قاچاقچیان چوب خطرات زیادی را به جان می خرند تا این گنجینه های طبیعی از هر آسیبی در امان بمانند.

🔻آنان در حالی با کوله باری سبک و آذوقه ای اندک منزل خویش را ترک می گویند که معلوم نیست درختان کدامین بخش از جنگل قرار است تمام شب هم نشینشان باشند. جنگلبانان ممکن است با دست خالی با خطرات گوناگون طبیعی و انسانی هم دست به گریبان شوند و در این میان، تنها عشق به طبیعت، نیروی یاری رسان آنان در سختی هاست.

🌿جنگلبانان؛ مردان بی ادعایی هستند که به محض آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی تن را به آتش و دود می زنند و خود می سوزند تا درختان و بوته زارهای سرسبز کشورشان، این موهبت های الهی نسوزند.

🌹با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر جنگلبان و با آرزوی سلامتی برای جانبازان محافظ منابع طبیعی،ازآفریدگار طبیعت برای همکاران سخت کوشمان در سراسر کشور که در کسوت جنگلبانی مشغول انجام وظایف مقدس خود هستند توان روز افزون وسلامت و
تندرستی خواستاریم و امید آن داریم که با افزایش آگاهی مردم به داشتن طبیعتی سالم، هر فرد ایرانی ” خود یک جنگلبان” باشد.

کاهش آتش سوزی در سطح مراتع خراسان شمالی
‌مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی از کاهش سطح آتش سوزی در سطح مراتع این استان خبر داد.
‌حسن وحید در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ‌گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون فقط سه هکتار از اراضی این استان دچار آتش سوزی شده اند.
وی ادامه داد: این درحالیست که سطح آتش سوزی در این استان در سال گذشته ۷۲ هکتار و در سال ۹۶ نیز در سطح ۳۷۰ هکتار بوده است.
وحید افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته و تجهیز دستگاه های اطفاء حریق در سطح عرصه های منابع طبیعی استان و حضور بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از جوامع محلی و مشارکت همه جانبه بهره برداران عرضی و مردم سبب شد تا سطوح آتش سوزی در عرصه‌های این استان به کاهش چشمگیر مواجه باشد.
وی ادامه داد: علاوه بر آن احاله مدیریت طرح های منابع طبیعی از جمله طرح های بهره برداری از گیاهان دارویی، طرح های مرتعداری و جنگل داری و اجرای طرح حفاظت مشارکتی نیز بر این کاهش موثر بوده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: علاوه بر آن پاسگاه اطفاء حریق گلیل و سرانی، کرنخ، دشت، گوینک، خمبی و سرای نیز در راستای مدیریت حریق در استان صورت گرفته است.

منبع :» ایسنا