بجنورد- ایرنا- معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: وقوع حوادث طبیعی طی سه سال گذشته به ۱۱۳ هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای کشور خسارت وارد کرده است.

به گزارش ایرنا، عزیزالله مهدیان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: بیش از ۵۴ هزار واحد مسکونی در این حوادث نیاز به بازسازی پیدا کرده است و بیش از ۵۸ هزار واحد هم نیاز به مرمت و تعمیر پیدا کرده است.
وی گفت: برای کمک به بازسازی این واحدهای خسارت دیده، ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی منظور شده است که این تسهیلات در شهرها با نرخ پنج درصد و در روستاها با نرخ چهار درصد پرداخت می شود.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: چهار هزار و ۶۹۰ میلیار ریال اعتبار برای کمک بلاعوض به این آسیب دیدگان اختصاص یافته است.
مهدیان اظهار کرد: تا کنون ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بازسازی و یکهزار و ۲۸۰ میلیارد ریال اعتبار کمک بلاعوض تخصیص پیدا کرده است.
وی افزود: با استفاده از این اعتبارات، بازسازی ۱۳ هزار و ۳۰۰ واحد آغاز شده است و تا کنون ساخت و بازسازی ۶ هزار و ۷۰۰ واحد تمام شده است.
وی خاطرنشان کرد: در این مدت تعمیر و مرمت حدود ۳۷ هزار واحد خسارت دیده آغاز شده و کارهای مرمتی ۳۰ هزار واحد به اتمام رسیده است.

*بازسازی در شهرها کندتر است
مهدیان درباره کند بودن روند بازسازی واحدهای آسیب دیده گفت: یکی از مشکلات که سبب شده تا شمار زیادی از واحدهای آسیب دیده وارد مرحله اجرایی بازسازی نرود، عدم استقبال روستاییان است به طوری که روستاییان پای کار نمی آیند و با گذشت چند مدت از حادثه، در عمل پیگیری مناسبی برای بازسازی خانه آسیب دیده ندارند.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه روند بازسازی ها در شهرها کندتر است گفت: هزینه های بازسازی در شهرها بالاتر و مشکلات نیز بیشتر است.
وی تصریح کرد: در مناطق شهری که قیمت و ارزش افزوده زمین در ساخت و ساز ها بیشتر است، وقتی خانه قدیمی خراب می شود، معمولا مالکان تمایل به ساخت و سازهای چند طبقه دارند و این در حالی است که جبران خسارت ها تنها بابت ساخت و ساز در زیر بنای معادل زیربنای منزل تخریبی اعمال می شود و درصورت ساخت بنایی بیشتر از بنای مزبور و یا ساخت طبقات بیشتر باید با منابع مالی کمک انجام شود.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: از این رو بازسازی مناطق خسارت دیده در مناطق شهری کندتر پیش می رود.
منبع :» ایرنای خراسان شمالی