گروه اجتماعی: روستای اسفیدان مکانی توریستی با طبیعتی زیبا در خراسان شمالی است که به علت بافت پلکانی خود به ماسوله شرق کشور نیز معروف است.

http://n-khorasan.ir/wp-content/uploads/2017/10/%D8%A7%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86.jpg
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌شمالی، روستای توریستی اسفیدان در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد یکی از خوش آب و هواترین روستاهای خراسان بزرگ محسوب می شود که از این روستا به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری خراسان شمالی نیز یاد می شود.
روستای اسفیدان جزء مناطق نمونه گردشگری خراسان شمالی محسوب می شود و با دارا بودن جاذبه های گردشگری فراوانی نظیر آبشارهای زیبا، چشمه های خروشان، غارها و برج های شگفت انگیز، وجود چند امامزاده، وجود انواع درختان میوه به خصوص باغات انبوه گردو، رودخانه با آب فراوان، ارتفاعات جنگلی با پوشش گیاهی و … مقصد بسیاری از گردشگران است.
آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور تنها چند نمونه از دیدنی های این روستای سحرانگیز محسوب می شوند.
در شمال غربی روستای اسفیدان دره ای عمیق و طولانی به نام هینوَرد(هین نبرد) وجود دارد که اندکی با روستا فاصله دارد و در کمرکش این دره چشمه‌ای زلال به همین نام می جوشد و آب آن باغات اطراف روستا را مشروب می کند.
درخت صندل سمبل روستای اسفیدان است، درختانی قطور و کهن که بنا به گفته معمرین روستا در سال های پیش حدود ۱۷ اصله درخت از این گونه در روستا موجود بوده که متاسفانه در سال های اخیر، به علت واقع شدن در مسیر کوچه و عدم آگاهی از اهمیت این درختان، بیشتر آنها توسط اهالی قطع شده و در حال حاضر تنها دو درخت صندل باقی مانده که قطر تنه هر کدام از آنها بیش از ۲.۶۰ متر است.
محمدی دهیار روستای اسفیدان که از توابع بخش حصار گرمخان در شهرستان بجنورد قرار دارد در گفت و گو با ایکنا، با اشاره به اینکه این روستا پتانسیل های گردشگری فراوانی دارد، گفت: اما مردم روستا نتوانسته اند از مزیت های گردشگری این روستا استفاده کنند و درآمد انچنانی از سفر گردشگران عاید مردم این روستا نشده است.
وی افزود: هنوز تعداد مراجعه گردشگران به این روستا به میزان مطلوب نرسیده و شورا و دهیاری روستا برای حل این مشکل بررسی و پیگیری های لازم را انجام داده اند.
محمدی ادامه داد: نامناسب بودن جاده ورودی به این روستا یکی از مشکلات پیش رو بود که شیب تند و خطرناکی داشت که این مسیر تا حدودی اصلاح شد اما هنوز با مشکلاتی مواجه است.
وی اظهار کرد: ایجاد مجتمع های خدماتی رفاهی یا تجهیز کردن باغات روستا به برخی از سکوها یا خدمات رفاهی دیگر از قبیل سرویس های بهداشتی و یا مجهز کردن منازل روستایی به امکانات رفاهی برای مسافران از ضروریات است اما مردم این روستا از توان مالی برای اجرای این طرح ها برخوردار نیستند.
محمدی تصریح کرد: برای حل این مشکل باید روند صدور مجوزات راحت تر شود و از سوی دیگر تسهیلات ارزان قیمت به مردم اعطا شود که آن ها نیز تمایل داشته باشند تا باغات و منازل خود را برای اسکان مسافرها تجهیز کنند.
وی تاکید کرد: با تشویق های انجام شده تعدادی از خانوارهای روستایی اقدام به اجاره دادن منازل خود به مسافران کرده اند.
دهیار روستای اسفیدان گفت: از سوی دیگر مردم روستا نیز این انتظار را دارند که تمامی خدمات را بخش دولت به آن ها ارائه دهد که این امر امکان پذیر نیست و مقداری از کارها نیز باید توسط آن ها انجام شود.