دریافت ۱۹۷ میلیون ریال از شکارچیان متخلف شیروان

بجنورد- ایرنا- مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ۱۹۷ میلیون ریال ضرر و زیان از شکارچیان متخلف در سه ماه نخست امسال دریافت شد.

حسن پهلوان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار میزان ضرر و زیان متعلقه این اداره در این مدت را ۱۴۶ میلیون ریال دانست و گفت: ۹ متخلف زیست محیطی هم دستگیر شدند که برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی تعداد کل تخلفات متخلفان را هفت مورد عنوان کرد و اظهار داشت: تخلفات متخلفان در حوزه های مختلف شکار غیرمجاز، تخریب، تعلیف غیرمجازدام، حیات وحش و غیره بوده است.

وی گفت: در سه ماه امسال، یک مورد تخریب، یک مورد تعلیف غیرمجاز دام، یک مورد شکار غیرمجاز پرندگان (پلیکان) و ۲ مورد شکار غیرمجاز پستانداران (گرگ و شغال) صورت گرفته است.

پهلوان از سه مورد تیمار و رهاسازی حیات وحش، هفت مورد تیمار و نگهداری حیات وحش و یک مورد زنده گیری پستانداران شامل بره میش وحشی در این بازه زمانی خبر داد و افزود: همچنین یک سلاح مجاز ساچمه زنی تک لول و ۵ مورد سلاح جنگی غیرمجاز کشف شد.

شهرستان شیروان با ۳۷۸۹ کیلومترمربع که از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به شهرستان اسفراین، از شرق به شهرستان فاروج و از غرب به بجنورد محدود می‌شود، دارای منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی هم مرز با کشور ترکمنستان است.
این منطقه از متنوع ترین زیستگاه های گونه های وحشی ایران و یکی از مهم ترین ذخیره گاه زیستی و جانوری کشور محسوب می شود.
منطقه گلیل و سرانی در شمال شهرستان شیروان واقع شده و حیات وحش شاخصی چون قوچ اوریال، پلنگ ایرانی، کل و پرندگانی مانند هما، کرکس، عقاب طلایی، کبک دری و … در آن زیست می کنند.