مسئول بخش حشرات دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان محیط زیست گفت: تخریب سرزمینی و بارش‌های طولانی مدت دلیل افزایش تعداد پروانه‌ها در محیط است.


علیرضا نادری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به این سوال که مدتی است با حجم زیادی از پروانه‌های در حال پرواز در این استان مواجه هستیم؟ اظهار کرد: یکی از علل اصلی افزایش تعداد پروانه‌ها در محیط بارش‌های طولانی مدت بوده که در سال جاری با آن مواجه بوده ایم.

وی تاکید کرد: بارش‌های طولانی مدت در مناطقی که در سال‌های گذشته به شدت با خشکسالی مواجه بوده‌اند علت اصلی این امر بوده است.

نادری با اشاره به اینکه گیاهان، میزبان این پروانه‌ها هستند و پروانه‌ها ۴۰ نوع گیاه را مورد استفاده قرار می‌دهند، افزود: چرای بی رویه از مناطق جنوبی کشور موجب شده تا گیاهانی همچون کنگر وحشی که مورد استفاده دام‌ها قرار نمی‌گیرد، رشد زیادی کنند در نتیجه این گیاهان میزبان اصلی لارو این حشرات شده‌اند.

وی ادامه داد: تخریب محیط زیست در سال‌های گذشته سبب شده تا دشمن این گونه از حشرات که انواعی از زنبورهای پارازیت بوده‌اند، از بین روند در نتیجه تعداد پروانه‌ها با افزایش مواجه شده است.

مسئول بخش حشرات دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان محیط زیست با بیان اینکه این پروانه‌ها در تمامی نقاط دنیا به جز آمریکایی جنوبی زندگی می‌کنند، تاکید کرد: حضور این گونه پروانه هیچ گونه ضرری ایجاد نمی‌کند و یک پدیده طبیعی است و باید به طور جدی از سم پاشی آنها خودداری کرد.

وی افزود: دوره زندگی این گونه پروانه‌ها یک تا دو ماه است و به شرایط بارندگی‌ها بستگی دارد.

نادری ادامه داد: این گونه از پروانه در ارتفاعات ۴۰۰۰ متری نیز می‌توانند زندگی کنند و مهاجرت‌های کوتاه از یک شهر به شهر دیگری، از کوهی به کوه دیگر و از دره‌ای به دره دیگر دارند.