سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: رهاسازی بخشی از آب سد شیرین دره، بزرگ ترین سد استان امروز یکشنبه با حجم بالا آغاز شده است.

سیدعقیل مرتضوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رهاسازی آب سد شیرین دره با هدف ظرفیت سازی در سد مخزن در حال انجام است.
وی افزود: باتوجه به سیلاب های هفته گذشته و افزایش حجم مخزن تا تراز سرریز سد، رهاسازی آب این دریاچه با دبی ۵۰ مترمکعب بر ثانیه انجام می شود.
مرتضوی اظهار داشت: رهاسازی آب سد شیرین دره یک روزه پیش بینی شده است اما با توجه به پیش بینی بارش ها، رهاسازی آب این دریاچه برای فردا تصمیم گرفته می شود.
وی خاطرنشان کرد: براساس پیش بینی های هواشناسی درخصوص بارندگی در روزهای آتی امروز با رویکرد جلوگیری از سریز سد با حجم بسیار بالا در زمان بارندگی، رهاسازی انجام می شود.
وی گفت: از مردم انتظار می رود از تردد در مسیر رودخانه اترک در پایین سد شیرین دره خودداری کنند.
سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تصریح کرد: رهاسازی آب سد شیرین دره، با مدیریت و انجام هماهنگی ها لازم انجام می شود.
اواخر اسفندماه سال گذشته هم آب سد شیرین دره در چند روز رها شد.
سد شیرین دره، در سال ۸۴ با ظرفیت ذخیره سازی ۹۱ میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید اما در سالیان اخیر به علت گل و لای ورودی به مخزن، حجم مفید آبگیری آن به حدود ۶۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت که ذخیره کنونی آب آن از ۵۰ میلیون مترمکعب فراتر رفته است.
سد شیرین دره در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد، در محدوده شهرستان مانه و سملقان بر روی رودخانه شیرین دره، از سرشاخه‌های رود اترک ساخته شده است.
این سد علاوه بر مشروب ساختن کشتزارهای پایین دست، بخشی از آب شهر بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی و شماری از روستاهای مسیر انتقال را تامین می کند.
پایین افتادن سطح آب این سد در تابستان امسال موجب بروز مشکلاتی در کیفیت آب بجنورد و بوی نامطبوع آب مصرفی شهروندان مرکز استان خراسان شمالی شده بود.
۷۱۸۵/ ۶۰۴۲

انتهای پیام /*