یک بهله دلیجه پس از تیمار توسط محیط بانان اداره محیط زیست شهرستان گرمه در دامان طبیعت رهاسازی شد.

http://n-khorasan.ir/wp-content/uploads/2017/11/%D8%AF%D9%84%DB%8C%D8%AC%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D9%85%D9%87.jpg

به گزارش پایگاه خبری گرمه، احمد صفرزاده رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان گرمه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این پرنده شکاری کمیاب چند روز قبل در حوالی گرمه آسیب دیده بود که یکی از دوستداران حیات وحش با هماهنگی محیط بانان این پرنده را درمان کرد و پس از بهبود کامل به محیط زیست تحویل داد.
صفرزاده افزود: دلیجه کوچک، پرنده شکاری کوچکی از خانواده شاهین هاست که از دلیجه کوچکتر بوده و دمی کوتاه تر دارد.
وی با تشکر از مردم دوستدار حیات وحش و محیط زیست گفت: دلیجه پرنده ای کمیاب از خانواده بازها و راسته شاهین سانان است که نسل آنها ازسوی شکارچیان پول پرستی که قصد فروش پرندگان کمیاب شکاری را دارند در معرض تهدید قرار دارد.
رئیس اداره محیط زیست گرمه بیان داشت: دلیجه جزو معدود پرندگان شکاری است که قادر است قبل از یورش به سمت طعمه چند ثانیه در آسمان کاملا ثابت باقی بماند.
وی اظهار داشت: این پرنده بیشتر در باغ های قدیمی و دره های سنگی به سر برده و به صورت گروهی در سوراخ های دیوارها و شکاف صخره ها همراه با کبوتر ها و گنجشک ها آشیانه سازی و تولید مثل می کند؛ تعداد آن در ایران خصوصاً در فصل تابستان فراوان است.
صفرزاده ضمن قدردانی از مشارکت مردم طبیعت‌ دوست و حامی محیط ‌زیست شهرستان در حفاظت از محیط‌ زیست، خاطرنشان کرد: شهروندان می‌توانند موارد این‌چنینی و هرگونه تخلفات شکار و صید و تخریب و تجاوز به محیط‌ زیست را به اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان گرمه اطلاع دهند./انتهای پیام
منبع :» پایگاه خبری گرمه