اصلاح و نوسازی شبکه های فرسوده آب شرب در شهرها همواره باید جزو اولویت ها قرار گیرد به خصوص که هم اکنون کشور با مشکلات کم آبی روبه‌رو است.
در شیروان وضعیت به مراتب بدتر است و مسئله آب در این شهرستان در وضعیت بحرانی قرار دارد؛ این در حالی است که فرسودگی شبکه آبرسانی شهری نیز موجب هدر رفت بخش قابل توجهی از آب شرب می‌شود. یکی از شهروندان با اشاره به اهمیت نوسازی خطوط انتقال آب می گوید: هر‌از‌گاهی شاهد ترکیدن لوله های آب شرب در نقاط مختلف شهر هستیم که این مسئله لزوم اصلاح و نوسازی خطوط انتقال شهر شیروان را گوشزد می کند.
«سپاهی» ادامه می دهد: شبکه انتقال فرسوده علاوه بر هدر رفت آب، بر کیفیت آب مصرفی شهروندان نیز تاثیر منفی می گذارد.وی اظهار می کند: در حالی که نهادهای متولی از شهروندان می خواهند که در مصرف آب صرفه جویی کنند، شاهد هدر رفت  آب به دلیل خط لوله کهنه و فرسوده هستیم.
شهروندی دیگر نیز با بیان این که اصلاح شبکه های لوله کشی شهری فرسوده امری ضروری است، ابراز می کند: شیروان به عنوان شهری که با بحران آب شرب روبه‌رو است نیازمند زیرساخت های به روز برای جلوگیری از هدر رفت آب است.
«رحمتی» می افزاید: نوسازی خطوط لوله آب باید به عنوان یکی از مسائل مهم مورد توجه متولیان امر قرار گیرد.
یکی دیگر از شهروندان نیز با بیان این که فرسودگی خطوط لوله آب علاوه بر هدر رفت آب می تواند عاملی برای افت فشار آب باشد اظهار می کند: قطعی آب نیز از دیگر عواقب فرسودگی لوله های آب شهر شیروان است که در هنگام ترکیدگی لوله ها و نیاز به تعمیر و اصلاح آن ها به وجود می آید.
«سهرابی» با اشاره به بحران آبی که شیروان با آن روبه‌رو است، به اهمیت نوسازی شبکه توزیع آب شرب شیروان اشاره و ابراز می کند: در کنار اصلاح فرهنگ مصرف آب توسط شهروندان باید زیرساخت ها نیز اصلاح شود.
در این باره رئیس اداره امور آب و فاضلاب شهری شیروان با بیان این که طول کل شبکه توزیع آب شرب شهر شیروان حدود ۱۹۵ کیلومتر و طول خط انتقال ۱۴ کیلومتر و ۴۰۳ متر است، می گوید: ۶۸ کیلومتر و ۳۵۰ متر از طول شبکه توزیع آب شرب شیروان فرسوده است و  به نوسازی نیاز دارد.
«عباس پور» با بیان این که این فرسودگی باعث هدر رفت ۲۵ درصدی آب می شود تصریح می کند: برای نوسازی شبکه آبرسانی نیازمند ۱۲ میلیارد ریال اعتبار هستیم.
وی با اشاره به این که آب شرب شهر شیروان از سد بارزو و ۱۶ حلقه چاه تامین می شود، ادامه می دهد: تاکنون ۴ کیلومتر از شبکه فرسوده اصلاح و در همین زمینه ۲۰۰ انشعاب نیز نوسازی شده است.
وی همچنین به اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهری شیروان اشاره می کند و با بیان این که ساخت این پروژه به روش BOT در حال اجراست، می افزاید: به منظوراجرای پروژه جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب شیروان در سال ۹۶، پنج میلیارد و ۲۳۲ میلیون ریال اختصاص داده شده است.
نویسنده : امین عوض زاده » روزنامه خراسان شمالی