رییس سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی گفت: در جلسات کمیسیون ماده ۵ و امور زیربنای از نظام مهندسی دعوت می‌شود اما حق رای داده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد، علی اکبر رمضان‌زاده امروز در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه اظهار داشت: در شرایط فعلی بیش از ۴ هزار مهندس معماری، عمرانی، تاسیسات، نقشه‌کشی و ترافیک در استان وجود دارد که ظرفیت بسیار خوبی را برای توسعه و کیفیت بخشی به زندگی و آسایش مردم فراهم آورده است.

وی با ابراز اینکه توجه به نهادهای غیر دولتی و بالاخص نظام مهندسی از سوی دولت کم و بی تاثیر است، افزود: نهادهای غیر دولتی یکی از مولفه‌های مهم دنیا در عرصه رشد و توسعه کشورها است، اما این مهم در کشور ما مغفول واقع شده است.

رمضانزاده در همین خصوص ادامه داد: در استان ما نیز نظام مهندسی در کمیسیون‌های ماده ۵ و امور زیر بنایی حضور دارد اما حق رای ندارد. متاسفانه در طرح تفصیلی و طرح جامع شهری از نظام مهندسی نظرخواهی نمی‌شود و همین موضوع باعث ایجاد ساخت و سازهای غیر اصولی در مسیل‌ها و مزارع شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی با اشاره به مشکلات ساختمان‌های بخش روستایی، خاطرنشان کرد: متأسفانه ساخته شدن ساختمان‌ها در فضای کم، موجب هدر رفتن انرژی زیادی شده است و در همین راستا برنامه جامعی برای حل این معضل در ساختمان‌های روستایی از سوی نظام مهندسی ساختمان در دستور کار قرار گرفته است. همچنین تاکنون نشستی در خصوص استفاده از ظرفیت مهندسان در تخریب‌های ناشی از سیل صورت نگرفته است.

وی حذف مکاتبات کاغذی را از برنامه‌های مهم این سازمان در سال ۹۸ عنوان کرد و در این باره افزود: با توجه به بکارگیری سامانه الکترونیکی در این سازمان تمامی مکاتبات و مراودات از طریق مبادی الکترونیکی انجام می‌گیرد. همچنین کنترل نقشه‌ها نیز که میزان قابل توجی کاغذ استفاده می کرد، الکترونیکی شده و توانسته ۸۵ درصد عملیاتی شود.

رمضان زاده در پایان گفت: در سال ۹۷ بالغ بر یک میلیون متر مربع نقشه  که  ۲۸۴۳ پروژه را شامل می‌شود، تهیه و به شهرداری‌های استان ارسال شده است که این رقم ۴ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش داشته است. همچنین از تعداد ۴هزار مهندس در استان تنها ۱۷۰۰نفر مشغول به کار هستند و ۵۹ درصد آن‌ها بیکار می‌باشند.