بجنورد- ایرنا- مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: سالانه بیش از ۸۰ هزار متر مکعب آب شرب در میان خانوارهای عشایر این استان توسط ۱۱ دستگاه تانکر آبرسان از منابع آبی موجود تامین شده و در مناطق ییلاقی و قشلاقی، توزیع می شود.

محمدرضا قلی پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: در منطقه قشلاقی استان گلستان، شهرستان های مراوه تپه، کلاله و گنبد به علت خشکسالی سال های گذشته و کمبود بارندگی در سال جاری و خشک شدن رودخانه اترک این اداره کل با هماهنگی دستگاه های مربوطه جلسه ای را با مدیران استان گلستان در مراوه تپه برگزار کردند و مصوباتی را در جهت حل این مساله عنوان کردند.
وی ادامه داد: براین اساس مقرر شد چهار ایستگاه برداشت آب شرب در مناطق قشلاقی جمعیت عشایر این استان در مراوه تپه ایجاد و خدمات آبرسانی به عشایر از این طریق انجام شود.
قلی پور گفت: اداره کل امور عشایر جهت ارائه خدمات بهتر به عشایر ۲ حلقه چاه عمیق از اشخاص حقیقی اجاره کرده است و تانکر آبرسان از آن محل آب شرب عشایر این استان را تامین و به آنها می رسانند.
استان گلستان در سال های اخیر با توجه به کاهش نزولات آسمانی و نیز کم توجهی به مصرف بهینه آب در بخش های خانگی و کشاورزی با معضل خشکسالی و چالش تامین آب مواجه شده است.
براساس آمارهای موجود: خراسان شمالی که هم مرز با شهرستان مراوه تپه در استان گلستان است جزو ۳ استان اول دچار خشکسالی شدید است.
مجموع بارندگی های این استان از اول فروردین ماه تا ۳۰ مهرماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، در بیشتر ایستگاه های استان ۵۵درصد کاهش دارد.
میانگین بارش استان در ۷ ماه امسال را ۶۳.۵ میلی متر است که تاثیر زیادی در کاهش آب های سطحی و سفره های زیرزمینی داشته است.
بیشترین کاهش بارش در بین ایستگاه های هواشناسی استان مربوط به ایستگاه شیروان با ۷۱ درصد و بجنورد ۶۲ درصد بوده است.
در خراسان شمالی پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری با جمعیت ۳۰ هزارو ۳۰۰ نفر و با ۷۵۰ هزار راس دام زندگی می کنند.