کاهش شدید باران در خراسان شمالی باعث شده که همچنان خشکسالی و کم آبی را در استان شاهد باشیم به طوری که سدهای استان هم در برابر خشکسالی کم آورده اند و برخی از آن ها تقریبا به مرحله خشک شدن رسیده اند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، این خشکسالی هم بر شهرها و هم برروی روستاییان تاثیرگذاشته است. هرچند که شهروندان این استان تاکنون طعم تلخ کم آبی و بی آبی را به دلیل مدیریت های انجام شده نکشیده اند اما مشکل کم آبی تبدیل به یکی از مشکلات اساسی روستاییان این استان شده است.
به طوریکه این امر سبب شده تا برخی از روستاها آب نداشته باشند و یا فقط چند ساعت در روز آب داشته باشند و مشکل تامین آب دام ها و زمین های کشاورزی چالش دیگری است که سبب شده تا آن ها مدام ضرر کند و زمینه مهاجرت به شهرها را نیز فراهم کرده است.
بیشترین میزان کاهش بارندگی در شهرستان های شیروان و فاروج
مهری هاشمی رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه میزان بارندگی طی شش ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش چشم گیری را داشته است، گفت: بیشترین میزان کاهش بارندگی مربوط به شهرستان شیروان با ۷۵ درصد کاهش، فاروج ۷۲ درصد کاهش و اسفراین با ۷۰ درصد کاهش بوده است.
وی افزود: از سوی دیگر میزان بارندگی در شش ماه نخست سال جاری در مقایسه به دوره بلند مدت آماری نیز کاهش داشته است که بیشترین کاهش در شهرستان جاجرم با رقم ۶۹ درصد بوده است.
هاشمی میزان بارندگی در شش ماه نخست امسال را ۵۳ میلی متر بیان کرد و ادامه داد: این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۶.۸ میلی متر بوده است.
وی درباره درجه دمای هوا نیز بیان کرد: میانگین دمای هوا نیز بین نیم تا یک درجه سانتی گراد افزایش یافته است بطوریکه میانگین دمای هوا در شش ماه نخست امسال ۲۲ درجه سانتی گراد و در شش ماه نخست سال گذشته ۲۱.۳ درجه سانتی گراد بوده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: کاهش شدید بارندگی و افزایش دمای هوا موجب افزایش مصرف آب و کم شدن ذخایر سدهای استان نیز شده است.
آب موجود در سد بارزوی شیروان به شدت کاهش یافته است
وحید واسطه معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه به علت کاهش بارندگی ها حجم آب موجود در برخی از سدهای استان به شدت کاهش یافته است که یکی از آن ها سد بارزوی شیروان است که در آستانه خشک شدن قرار دارد، بیان کرد: در حال حاضر حجم آب ذخیره شده در سد بارزوی شیروان ۹.۱۸ میلیون متر مکعب است.
وی تصریح کرد: به عبارت دیگر هم اکنون ۱۰ درصد مخزن آب سد پر از آب است.
واسطه میزان ذخیره آب موجود در سد چری در شهرستان فاروج را نیم میلیون متر مکعب بیان کرد و گفت: در حال حاضر ۱۶ درصد مخزن این سد تکمیل است.
وی با بیان اینکه میزان ذخیره آب در سد گلیل ۱.۷ میلیون متر مکعب و در سد بیدواز اسفراین ۳.۱۹میلیون متر مکعب است، اظهار کرد: در حال حاضر هفت درصد سد بیدواز و ۲۴ درصد سد گلیل تکمیل است.
وی ادامه داد: ۶۲ درصد حجم مخزن سد شیرین دره و ۵۷ درصد حجم سد سومبار از آب پر است بطوریکه میزان آب موجود در سد شیرین دره۴۰.۶ میلیون متر مکعب و در سد سومبار ۳.۲۸ میلیون متر مکعب است.
شیروان و اسفراین با بحران آبی مواجه هستند
غلامحسین ساقی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: شهرهای شیروان و اسفراین با بحران آبی مواجه هستند.
وی با اشاره به اینکه ۳۶۵ روز از سال آبی ۹۵-۹۶ می گذرد، افزود: متاسفانه میزان بارندگی طی سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته ۴۰ درصد و نسبت به دوره آماری دراز مدت ۳۰ درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: میزان بارندگی در شهرهای شیروان ۴۸ درصد و در اسفراین ۴۱ درصد کاهش یافته است.
ساقی با بیان اینکه ۸۱ درصد از اشتراکات آبی در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین قرار دارد، اظهار کرد: آب مورد نیاز شهروندان شیروانی و اسفراینی از دو سد تامین می شود اما متاسفانه کمبود بارندگی موجب شده تا میزان آب موجود در سد بارزو به شدت کاهش یابد و باید تدبیری برای تامین آب بیندیشیم.
وی بیان کرد: از سوی دیگر این دو شهر به لحاظ مخزن آب نیز از وضعیت خوبی برخوردار نیستند.
این مقام مسئول تصریح کرد: در شهر شیروان ۳۰ هزار اشتراک دارد که ذخیره مخزنی آن ۱۵ هزار لیتر است.
۷ درصد از رشته قنات های خراسان شمالی خشک شدند
بهروز عربی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا گفت: حدود هفت درصد از رشته قنات های این استان بر اثر خشکسالی خشک شده اند.
وی با اشاره به اینکه ۶۲۹ رشته قناب آب در این استان وجود دارد، افزود: مابقی این قنات ها نیز بر اثر پدیده خشکسالی دبی آب آن ها کاهش یافته است.
به گفته وی سه هزار هکتار اراضی کشاورزی پایین دست این قنات ها هستند که از آب آن ها استفاده می کنند.
عربی با اشاره به اینکه بیشترین قنات ها در شهرستان اسفراین و شیروان قرار دارد که آب زیادتری نیز برای امر کشاورزی از آن ها استفاده می شود، ادامه داد: کمترین قنات های موجود در این استان در شهرستان های راز و جرگلان و بجنورد قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه علاوه بر آن در این استان دو هزار و ۷۰۰ حلقه چاه برای مصرف کشاورزی قرار دارد، اظهار کرد: دبی آب این چاه ها نیز کاهش یافته است.
این مقام مسئول تصریح کرد: از آنجاییکه آب زمین های کشاورزی که با شیوه های نوین آبیاری، آبیاری می شوند از طریق این چاه ها تامین می شوند، کشاورزان آنقدر کاهش آب چاه ها را احساس نمی کند.


منبع :» ایسنا