رئیس نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان گفت : هم اکنون ۱۵ گروه محیط بانی سرشماری پاییزه پستانداران استان خراسان شمالی را از امروز چهارشنبه به مدت یک ماه انجام می دهند.

http://n-khorasan.ir/wp-content/uploads/2017/10/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86-%D9%88%D8%AD%D9%88%D8%B4-300x225.jpg
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  ازبجنورد؛  بهروز جعفری رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست خراسان شمالی گفت : این سرشماری به روش مشاهده مستقیم انجام می شود و محیط بانان با مشاهده مستقیم به آمار برداری از جمعیت وحوش اقدام می کنند.
وی افزود : در این طرح جمعیت گونه های مختلف قوچ و میش اوریال ، کل ، بز و آهو آمار برداری می شود و محیط بانان در صورت مشاهده گونه های دیگر همچون گرگ ، گراز ، خرس و یا پلنگ و یوز پلنگ مشاهدات را ثبت می کنند.
جعفری اظهار کرد: طرح سرشماری پاییزه در سه پارک ملی استان شامل پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین و پارک ملی ضامن آهو در شهرستان جاجرم انجام می شود .
وی تصریح کرد : این طرح در چهار منطقه حفاظت شده شامل سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین ، قورخود در مانه و سملقان ، گلیل و سرانی در شیروان و پناهگاه حیات وحش میاندشت در شهرستان جاجرم اجرایی می شود.
وی با اشاره به اینکه سرشماری پاییزه پستانداران توسط ۱۵ گروه سه نفره در استان انجام می شود ، افزود : برآورد جمعیت گونه های مختلف و تحلیل افزایش یا کاهش آمار جمعیتی از اهداف این طرح است .
جعفری گفت : در استان  خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور ، ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور ، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور ، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند .
گفتنی است : برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ ، بالابان ، هوبره ، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.