بجنورد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: سگ های ولگرد موجب وحشت یوزهای پناهگاه میاندشت این شهرستان در خراسان شمالی می شوند که تهدید جدی برای این گونه کمیاب جانوری در آسیا است.

سیدمحمد موسوی یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: پناهگاه میاندشت جاجرم از جمله مناطق نادری است که یوز نر و ماده در آن حضور دارند و پویاترین و مولدترین زیستگاه یوز در کشور محسوب می شود.
وی گفت: وجود امنیت خوب و طعمه کافی تاکنون باعث افزایش جمعیت یوزها در این منطقه شده است اما، اگر در باره سگ های ولگرد چاره اندیشی نشود، مشکلات زیادی در زمینه زادآوری یوزها ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه توله های یوز همواره آسیب پذیر هستند گفت: در بسیاری از موارد سگ ها از طعمه یوزها استفاده می کنند که این امر موجب وحشت و فرار توله های این گونه جانوری نادر می شود.
وی با اشاره به وجود ۱۰ زیستگاه یوز در کشور اظهار کرد: پناهگاه میاندشت جاجرم یکی از این زیستگاه ها است که باید امنیت یوزها را در آن تامین کرد.
وی هم چنین با اشاره به اینکه منطقه میاندشت جاجرم ۸۵ هزار هکتار است، افزود: در این منطقه برای ۱۵ هزار راس دام، پروانه چرا صادر شده که دامداران می توانند وارد ۶۰ هزار هکتار از عرصه های طبیعی این منطقه شوند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم با بیان اینکه در صورت مشاهده دام در فصل غیرچرا متخلفین به مراجع قضایی معرفی می شوند گفت: برای جلوگیری از هرگونه آسیب به این منطقه باید با همکاری و مشارکت های مردمی و محیط دوستان طبیعت پروانه چرا، خریداری شود و هزینه خرید دامداری صنعتی به دامداران داده شود تا دام خود را وارد منطقه نکنند.
موسوی افزود: در فصل بهار که زادآوری یوزها است، وجود دام ها و سگ های ولگرد موجب ترس و وحشت این جانواران می شود از سویی باید مکانی امن برای این گونه نادر باشد که انتظار می رود برای این موضوع حتما اقدامات لازم صورت گیرد.
رئیس اداره محیط زیست جاجرم اظهار کرد: اواخر شهریورماه امسال سه قلاده توله یوزپلنگ به همراه مادرش برای یافتن طعمه به محل زندگی افراد ساکن در پناهگاه میاندشت نزدیک می شوند که سگ ها پس از مشاهده یوزپلنگ ها، آن ها را دنبال می کنند که یکی از توله ها در بالای درخت پناه می گیرد و زن روستایی با مشاهده چنین وضعیت به مدت زیادی در مقابل سگ ها قرار می گیرد.
وی افزود: پس از گذشت حدود ۲ ساعت یکی از پسرانش به این محل می رسد و محیط بانان را در جریان امرقرار می دهد که آن ها هم یوز را پس از امن کردن منطقه به مسیری که خانواده اش رفته بودند، هدایت می کنند.
کمک کارشناس اداره دامپزشکی جاجرم گفت: در زمینه جمع آوری سگ های ولگرد دامپزشکی باید منابع طبیعی، شهرداری و محیط زیست اقدامات لازم را انجام دهند.
رضایی اظهار کرد: اخیرا شهرداری تعدادی از سگ های ولگرد منطقه را جمع آوری کرده و دامپزشکی آن را اتلاف کرده است.
محسن شاددل رییس اداره دامپزشکی جاجرم گفت: جمع آوری سگ های ولگرد به عهده دامپزشکی نیست و این اداره فقط عضوی از کمیته اتلاف سگ های ولگرد است.
طبق تماس های صورت گرفته خبرنگار ایرنا با شهرداری در خصوص جمع آوری سگ های ولگرد در منطقه میاندشت جاجرم موفق به تماس با شهردار این شهرنشد.
شهرستان جاجرم با دارابودن بیش از ۱۳۰ هزار رأس دام سبک و سنگین، در جنوب استان خراسان شمالی و مجاورت استان های خراسان رضوی و سمنان واقع است.
پناهگاه میاندشت جاجرم در جنوب خراسان شمالی با پارک ملی گلستان ۱۰۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان ۸۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خارتوران شاهرود ۷۵ کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
شهرستان جاجرم در فاصله ۱۷۰ کیلومتری بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد که روزگاری یوزپلنگ کوشکی را در خود جای داده بود و اکنون برای حفاظت و زادآوری به تهران منتقل شده است.