در پی گزارش بروز اکتیما در شترها و دام‌های سبک روستای باران آباد شهرستان مانه و سملقان، اکیپ اعزامی دامپزشکی استان اقدامات درمانی، بهداشتی و آموزشی لازم را در منطقه به اجرا درآورد.

شناسایی بیماری مشترک انسان و دام «اکتیما» در مانه و سملقان

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی، احمد برات پور اظهار کرد: در بررسی میدانی مشاهده شد که به جز چند شتر، تعدادی از بره‌ها و بزغاله‌ها هم درگیر بیماری شده بودند و ضایعات پرولیفراتیو در لب‌ها، لثه‌ها و حفره دهانی و زبان آن‌ها مشهود بود که تدابیر درمانی و بهداشتی لازم انجام شد.

وی با اشاره به این که هیچ موردی از تلفات دام در اثر این عارضه رخ نداده است، افزود: واکسن بهادار برای پیشگیری از این بیماری در مراکز بخش خصوصی دامپزشکی استان موجود است و دامداران می‌توانند برای تهیه و استفاده آن، با این واحدها هماهنگی داشته باشند؛ هم‌چنین ازآنجایی که این بیماری جزو زئونوزها یا بیماری‌های مشترک و قابل‌انتقال از دام به انسان دسته‌بندی می‌شود و می‌تواند جراحات و ضایعاتی در افراد ایجاد کند، توصیه می‌شود از تماس با ضایعات بیماری در دام‌ها خودداری کنند و هنگام شیردوشی هم از دستکش استفاده شود.

کارشناس مسئول بررسی و مبارزه با بیماری‌های دامی دامپزشکی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز مواردی از این بیماری در واحدهای اطراف مشاهده شد که با اقدامات سریع درمانی و پیشگیرانه، کنترل و از سرایت آن به دیگر واحدها و مناطق، جلوگیری شد.

وی کاهش وزن دام در اثر دشواری تغذیه و افزایش احتمال بروز عوارض ثانویه ازجمله میاز را از تبعات این بیماری در صورت کنترل نشدن آن ذکر کرد.