http://www.nkhrw.ir/includes/tools/imgTools/image.php?img=/var/www/vhosts/nkhrw.ir/httpdocs/uploaded_files/DCMS/News_files/wrm_c58897_1497254518.jpg&q=100&w=320px&h=auto
مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی با اعلام ممنوعیت و مخاطرات شنا و ماهیگیری در مخازن سدها و بندهای انحرافی استان، هشدار داد: لغزندگی حاشیه مخازن سدها و بندهای انحرافی، مکش جریان آب و شرایط رسوبی کف این مخازن، خطر مرگ را برای شناگران و ماهیگیران به همراه دارد.

در هشدار روز دوشنبه این مدیریت با اشاره به اینکه، افراد زیادی به خاطر لذت بردن از شنا و ماهیگیری در این مکانها قربانی شرایطی شده‌اند که تصور آن را هم نمی کردند، تصریح شده است: فقدان آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدها، حتی ماهیگیران و شناگران ماهر را به کام مرگ کشانده است،

این گزارش از وجود جریان‌های قوی زیرسطحی در لایه های مختلف آب مخزن سدها خبرداده و اعلام کرده است: این جریان‌ها باعث کشیده شدن قربانیان به سمت جریان‌های قوی دریچه‌های زیرسطحی خروجی سد می‌شود و مرگ حتمی آنان را به دنبال دارد.

در هشدار روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، اظهار شده است: سطح آب سدها شفاف به نظر می‌رسد اما وجود جریانهای زیر سطحی باعث کدر شدن و در نتیجه کاهش دید شناگران می شود و در اثر برخورد با تاسیسات و درختچه‌های کف مخزن، جان خود را از دست می دهند.

در این گزارش همچنین به تغییرات دمایی در لایه‌های مختلف آب مخزن سدها، اشاره و تاکید شده است: تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها باعث گرفتگی عضلات از دست رفتن تعادل و سکته شنا گران می شود.

براین اساس و در راستای اطلاع‌رسانی به شهروندان، علاوه بر نصب تابلوهای هشدار دهنده در حاشیه مخازن سدها و بندهای انحرافی استان، اطلاع رسانی لازم در این زمینه از طریق وسایل ارتباط جمعی ملی و محلی انجام شده است.

در استان خراسان شمالی تاکنون شش سد و ۱۱ بند انحرافی ساخته شده ست.

منبع :» شرکت آب منطقه ای