دکتر عباس پهلوانی رئیس دانشگاه علمی و کار بردی خراسان شمالی:

من در گروه‌ها شنیدم که قرار است اعضا شورای شهر شهردار آینده را از بین خودشان انتخاب کنند، چند نفر از اعضای شورای شهر ما مدیریت شهری، جامعه شناسی شهری یا ترافیک شهری شهرسازی و.. را خوانده‌اند؟ شهر مثل یک موجود زنده به وجود می‌آید، زیست دارد و فرسوده می‌شود اما باید جلوی این فرسودگی را بگیریم. من از اعضای شورا می‌خواهم که یک فراخوان زده و از کاندیدای شهرداری برنامه بخواهند.

عنوان پایان نامه دکترای بنده توسعه پایدار شهری بجنورد است که در آن ۸۰ شاخص پایداری شهری را در سال ۹۱ بررسی کردم که نشان می‌داد بجنورد به سمت ناپایداری پیش می‌رود.

شرکت آمایش و توسعه البرز که طرح آمایش استان را انجام داده قبل از سال ۹۲ به دعوت شورای شهر وقت بجنورد کاری انجام دادند آیا اعضای شورای شهر اصلاً نگاهی به این طرح انداخته‌اند؟

قسمت مرکزی بجنورد یک الگوی کلاسیک دارد و بعد از آن از یک الگوی ارگانیک تبعیت می‌کند یعنی از مسیر آبراه‌ها و مسیر جاده‌ها و…

بجنورد یکی از کانون‌های بحران در بحت اسکان‌های غیر رسمی است.

در بحث پیاده محوری، رشت را ببینید این شهر حتی تا پاسی از شب بیدار و زنده است و اتفاقاً بر خلاف آن چیزی که خیلی‌ها می گویند کسب و کار شهری رونق پیدا می‌کند.

در زمانی که رم الگوی توسعه شهری بود ما مرکزی داشتیم برای اجتماع شهروندان حتی این نمونه را در روستاهای خودمان داشتیم، همه می‌آمدند و در آنجا مسائل شهری را به اشتراک می‌گذاشتند.

بجنورد شرایط ویژه‌ای دارد، شما اگر یک روز قبل از طلوع آفتاب چه در گردنه امین الله و چه در نقاط مرتفع دیگر باشید یک حلقه غبار در اطراف شهر هم در زمستان و هم در تابستان می‌بینید، ما پدیده وارونگی هوا را داریم یعنی آلودگی روی شهر قرار می‌گیرد یعنی آلودگی‌ها بالای سر بجنورد محبوس می‌شوند و اجازه صعود پیدا نمی‌کنند.

در بعد از ظهر ما پدیده گنبد غباری را داریم که کاملاً با چشم قابل ملاحظه هست. یعنی همین آلودگی‌ها بالا می‌روند و بعد سنگین می‌شوند و یک حلقه روی شهر ایجاد می‌کنند. این‌ها از ارتفاعات دوبرار کاملاً قابل مشاهده است.

در مدیریت روان آب شهری به کجا می‌رویم که در همین شهر در دوره‌ای ۲ نفر در مرکز شهر (میدان کارگر) غرق شدند، ما در بحث روان آب شهری هیچ مدیریتی نداریم که این به اصطلاح آب‌های خاکستری را مدیریت کنیم و حتی در بازچرخانی دوباره از این روان آب‌ها برای مصارف مختلف بهره مند شویم.