استقرار و فعالیت صنوف آلاینده در محدوده شهر گرمه، باعث سلب آسایش مردم و تهدید بهداشت عمومی و محیط شده است و جا به جایی این صنوف نیازمند تأمین زیرساخت های مورد نیاز در شهرک صنفی است که مقدمه ای برای این کار خواهد بود.
چند سالی است مردم گرمه می شنوند که قرار است صنوف پر سر و صدا به خارج از شهر انتقال یابد، اما این موضوع گویا در حد شنیده در اذهان شهروندان حک شده است و اگر تاکنون این انتقال صورت می گرفت موجب زیبایی ورودی شهر، جذب گردشگر و ایجاد کسب و کار و رونق اقتصادی می‌شد.
«قهرمانی» یکی از شهروندان می گوید: سال هاست از انتقال و سامان دهی مشاغل مزاحم و آلاینده صحبت می شود اما شاهد عملی شدن این تصمیم نبوده ایم.
شهروند دیگری اظهارمی کند: با توجه به این که گرمه قطب کامیون داران استان است، مشاغل زیادی در خصوص تعمیر و تجهیز خودروهای سنگین در این شهرستان وجود دارد.«محمدی» ادامه می دهد: با ایجاد شهرک صنوف آلاینده، می توان سامان دهی بهتری در این زمینه انجام داد و از سر و صدای زیاد در محدوده شهری جلوگیری کرد تا هم شهروندان به آرامش نسبی برسند و هم فعالان در این صنوف به راحتی و دور از دغدغه و ایجاد مشکل به کار شان ادامه دهند.
یکی از نجارها تصریح می کند: بیش از ۴۰ سال است که در این مکان نجاری و مشتری ‌های ثابتی دارم و آیا مسئولان در صورتی که حاضر به خروج از مرکز شهر شوم برنامه تشویقی برایم خواهند داشت؟«ایمانی» ولی یکی از دانش آموزان با بیان این که صنوف آلاینده در مرکز شهر باعث تجمع آلودگی می شود، می افزاید: در اطراف بعضی از مدارس گرمه صنوف پر سر و صدا مشغول به کار هستند که آرامش را از دانش آموزان سلب کرده اند ضمن این که ممکن است با توجه به تردد دانش آموزان از کنار این صنوف، ایمنی آنان به خطر بیفتد.
در این باره رئیس شورای شهر گرمه با تقدیر از پیگیری ها و حساس بودن مردم برای سامان یافتن مشکلات شهر ابراز می کند: بیشتر صنعت گران و صاحبان صنوف در ضلع شرقی و حاشیه بولوار امام رضا(ع) مستقر هستند.
«مفتح» می افزاید: در این خصوص در گذشته پیگیری هایی صورت گرفت و زمینی در ضلع غربی گرمه جانمایی شد ولی به دلایلی از جمله قرار گرفتن در مسیر توسعه شهر و استقبال نکردن صنعت گران و صاحبان صنوف از جابه جایی و همچنین بی توجهی به مشکلات زیست محیطی از این طرح استقبال نشد.
وی ادامه می دهد: با این حال از سال گذشته پیگیری ها برای انتقال از جانمایی قبلی به موقعیتی بهتر، شروع شد و با وجود مشکلات اداری و قانونی، پیگیری های شورا و شهردار و همراهی و جدیت فرماندار در رفع موانع و ایجاد شرایطی بهتر برای استقرار صنوف که با استقبال صاحبان آن ها همراه شود، نتیجه بخش بود.
وی اظهار می کند: به زودی مراحل واگذاری از سوی اداره راه و شهرسازی انجام خواهد شد و امیدوارم با همراهی صاحبان صنوف به خاطر رعایت حال همشهریان تا پایان امسال این مشکل کاملاً سامان دهی شود.

روزنامه خراسان شمالی