عدم اختصاص اعتبار از سوی صندوق جهانی محیط زیست برای پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به وجود زیستگاه پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم در این استان از عدم اختصاص اعتبار از سوی صندوق جهانی محیط زیست(GEP) برای پروژه بین المللی یوزپلنگ خبر داد.

عدم اختصاص اعتبار از سوی صندوق جهانی محیط زیست برای پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی, علی اصغر مطهری در گفت و گو با خبرنگاعصر اترک با اشاره به اینکه برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی یک پروژه بین المللی طی چند سال اخیر تعریف شد که حمایت های ملی و بین المللی را در بردارد، گفت: این پروژه طی چهار سال گذشته هیچ اعتبار بین المللی به منظور اعمال تحریم ها و قطع اعتبار از سوی صندوق جهانی محیط زیست(GEP) دریافت نکرد.
وی افزود: از سوی دیگر اعتبارات ملی نیز شامل همان اعتبارهایی بوده که به مناطق تحت مدیریت تعلق می گیرد.
مطهری ادامه داد: به همین دلیل سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از این گونه حیوانی تفاهم نامه ای با UNDP منعقد کرده که هر ساله مبلغ حدود ۵۰ هزار دلار به ۱۰ زیستگاه یوزپلنگ آسیایی که در شش استان کشور وجود دارد را اختصاص می دهد.
وی اظهار کرد: اما این مقدار اعتباری که اختصاص می یابد فقط کفاف انجام امور دفتری، مطالعاتی، تحقیقاتی را دارد و کار خاصی را با آن نمی توان انجام داد.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم یکی از زیستگاه های مولد در پرورش یوزپلنگ آسیایی در کشور است، بیان کرد: یکی از نگرانی هایی که هم اکنون وجود دارد کاهش تعداد یوزپلنگ های ماده در این کشور است این درحالیست که در این استان تعدادی یوزپلنگ ماده مشاهده شده و از سوی دیگر هشت قلاده یوزپلنگ در این منطقه به ثبت رسید.
وی تصریح کرد: طی دو سال اخیر در منطقه میاندشت جاجرم که یکی از زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی است یوزپلنگ ماده به همراه توله‌های خود بارها مشاهده شده است به همین دلیل به عنوان تنها زیستگاه مولد یوز در کشور مطرح می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: همانطور که پروژه های بین المللی همچون منارید و ترسیب کربن بسیار مورد توجه استانداری قرار گرفته است این پروژه بین المللی نیز به منظور حفظ این گونه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تاکید کرد: اختصاص اعتبارات استانی و توجه ویژه به این پروژه سبب می شود تا تعداد این گونه در این منطقه افزایش یابد که این امر موجب جلب توجه گردشگران و توریست های علاقمند به حیات وحش خواهد شد.
وی با بیان اینکه اگر پناهگاه حیات وحش جاجرم از وضعیت خوبی برخوردار است، تصریح کرد: اما وجود دام در منطقه یکی از مشکلاتی است که در آن منطقه با آن مواجه هستیم.
مطهری در پاسخ به این سوال که آیا وجود دام و سگ گله موجب شد تا دو قلاده یوزپلنگ در سال گذشته به هنگام مهاجرت از این منطقه به مکانی دیگر بر اثر تصادف تلف شوند؟ توضیح داد: یوزپلنگ نیازمند قلمرو وسیعی است و زمانیکه به سن بلوغ و زادآوری می رسد نیازمند منطقه وسیعی است که با زیاد شدن جمعیت یوزپلنگ در منطقه پناهگاه حیات وحش جاجرم، یوزپلنگ ها برای پیدا کردن قلمرو جدید اقدام به مهاجرت می کنند.
وی ادامه داد: دام های اهلی و سگ گله به دو علت برای این گونه های حیوانی در این منطقه تهدید محسوب می شوند چراکه باوجود دام اهلی پوشش گیاهی برای طعمه های یوزپلنگ ( آهو) دچار تخریب می شد و از سوی دیگر به هنگام زاد و ولد توله یوزپلنگ ها به وسیله سگ گله از بین می روند و علاوه بر آن بره آهوها نیز مورد حمله سگ ها قرار می گیرند.
این مقام مسئول افزود: بنابراین اگر بتوانیم در منطقه تدابیری بیندیشیم که تعداد سگ گله را کاهش دهیم در افزایش تعداد یوز و آهوها که طعمه های آن ها هستند کمک زیادی کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه البته تعداد جمعیت طعمه‌های یوزپلنگ(آهو) افزایش یافته است، تصریح کرد: در گذشته تعداد آهو در منطقه حدود ۵۰۰ راس بوده که هم اکنون به حدود ۹۰۰ راس رسیده است.
وی بیان کرد: اگر دستگاه های متولی همکاری لازم را داشته باشند و این اداره کل نیز اعتبار لازم را برای خرید و علوفه مورد نیاز و در اختیار قرار دادن آن دامدار داشته باشد می توان تعداد دام گله را در منطقه کاهش داد اما این اداره کل به شدت با کمبود اعتبار مواجه است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی وجود محیط بان ها را یکی دیگر از مولفه های مهم برای حفظ این گونه در این منطقه بیان کرد و گفت: هم اکنون در این منطقه هشت محیط بان فعالیت می کند که با کمبود محیط بان مواجه هستیم.
مطهری با بیان اینکه در میاندشت جاجرم دو پاسگاه فعال و دو پاسگاه غیر فعال به علت کمبود محیط بان وجود دارد، خاطرنشان کرد: طبق چارت سازمانی باید ۳۷ نیروی محیط بان در این مطقه فعال باشد.