بجنورد- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: مدیریت طرح جنگلداری روستای کاستان از توابع شهرستان مانه و سملقان به شرکت تعاونی بهره برداران منابع طبیعی در این روستا محول شد.

حسن وحید روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مدیریت طرح جنگلداری چند منظوره قشلاق کاستان به مساحت یکهزار و ۵۸۷ هکتار در قالب ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور به شرکت تعاونی بهره برداران منابع طبیعی روستای کاستان واگذار شد.
وی افزود: در این طرح علاوه بر برنامه های حفاظتی و حمایتی از جنگل، ۷۹۱ هکتار کاشت گونه های جنگلی اقتصادی نیز پیش بینی شده است که تاکنون ۱۱ هکتار آن اجرایی شده است.
وی، هدف از اجرای این طرح را احیاء و توسعه جنگل های منطقه و جلب مشارکت مردم در حفظ و احیاء عرصه های جنگلی عنوان و خاطرنشان کرد: در این طرح تلاش داریم تا وابستگی روستاییان به دام کاهش یابد و تغییر و بهبود وضعیت معیشت بهره برداران منابع طبیعی محقق شود.
وحید گفت: با اجرای این طرح علاوه بر حفاظت و احیاء جنگل های مخروبه این منطقه، وضعیت معیشت بهره برداران بهبود خواهد یافت و وابستگی آنها به دام نیز کمتر از گذشته خواهد شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: زرشک، گل محمدی، سنجد و بادام از جمله گونه های درختی و درختچه ای کاشته شده در این طرح جنگلداری است.
وحید افزود: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان هم در بازدید از این طرح، برای حمایت از بهره برداران این طرح اعلام آمادگی کرده است و برای پرداخت تسهیلات به منظور اجرای سیستم های نوین آبیاری قول داده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خاطرنشان کرد : اجرای فاز دوم طرح جنگلداری روستای کاستان امسال ادامه خواهد یافت و در آینده ای نزدیک شاهد احیاء جنگل ها و تحولی در مدیریت عرصه های جنگلی این منطقه خواهیم بود.
خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد و گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری این استان ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک ‌میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.
منبع :» ایرنا خراسان شمالی
۷۱۸۵ / ۶۰۴۲ خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی