مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: تاکنون اقدامات مطالعات آبخیزداری در سطح ۷۵۰ هزار هکتار انجام شده و هم اکنون در سطح ۵۰۰ هزار هکتار در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از شیروان؛ «حسن وحید» عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه روسای منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان اظهار داشت:  اقدامات آبخیزداری که در بالادست حوضه های آبخیز انجام می‌شود شرایطی را فراهم می‌کند که علاوه بر جلوگیری از وقوع سیلاب و کاهش فرسایش خاک موجب بهبود شاخص‌های پایداری آب و خاک و پوشش گیاهی و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

 

فرماندار شیروان گفت: در حال حاضر می‌بایست بیش از هر زمان دیگر با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری، در حوضه های آبخیز مشرف به شهرها و روستاها و حوضه های آبخیز بالادست، اقدامات پیشگیرانه از وقوع سیل صورت بگیرد، تا علاوه بر کنترل و مدیریت روان آب‌ها، تغذیه سفره‌های زیر زمینی آب، جلوگیری از فرسایش آبی و کنترل رسوب، شاهد سیراب شدن آبخوان‌ها باشیم.

 

وی گفت: کل مطالعات انجام گرفته در سطح شهرستان ۱۶۰ هزار هکتار معادل ۴۰ درصد می باشد.

 

امین رضا مرآتی اظهار داشت:  از این میزان عملیات اجرایی ۱۸ هزار و ۲۲۱ هکتار معادل ۵ درصد حوضه های قلعه حسن، دوآب و امیرانلو  به اتمام رسیده است.

 

در پایان مراسم با تقدیر و تشکر از زحمات هادی جواهری، مصطفی سیامکی به عنوان رییس جدید اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان معرفی شد.

منبع:»»»» http://shabestan.ir/detail/News/783086