علوی
 ریخت و پاش زباله ها در هر ساعت از شبانه روز به امری عادی تبدیل شده است. این روزها بسیاری از افرادی که از روستا به امید یافتن قوت، روانه شهر شده اند، به ناچار به دلیل هزینه های بالای شهرنشینی در حاشیه شهرها سکونت یافته اند و از آن جایی که حرفه و مهارت هایی که بلد بودند دیگر در شهر دردی از دردهای شان دوا نمی کند برخی به کارگری و برخی دیگر به جمع آوری زباله های بازیافتی می پردازند که تعداد زباله گردها به دلیل شرایط اقتصادی جامعه روز به روز در حال افزایش است.
همین چند روز گذشته بود که از چهارراه باسکول بجنورد در حال عبور بودم. دختری جوان که مانتویی رنگ و رو رفته و کهنه به تن داشت، به امید آن که بتواند چیزی بیابد، خود را تا کمر درون باکس زباله خم کرده بود. او چهره ای عبوس و بداخلاق داشت و با نفرت به هر آن چه در اطرافش بود می نگریست، شاید به دختران جوانی که هر یک پشت فرمان خودرویی نشسته بودند می اندیشید یا آن هایی که می توانستند بدون داشتن کمترین دغدغه ای به دانشگاه بروند، درس بخوانند، کار کنند و ….
زباله های سرگردان
با این که بر سر برخی کوچه های مناطق مختلف بنری کوچک نصب شده که حاکی از این است که شهروندان زباله های خود را در ساعت مقرر بیرون بگذارند اما بعضی از ساکنان به علت های مختلف یکی، دو ساعت زودتر از آن چه نوشته شده است، زباله های تولیدی خود را بیرون می گذارند و در این فاصله زباله گردها هم بیکار نمی مانند و هر آن چه درون کیسه های زباله وجود دارد بیرون می ریزند تا بتوانند وسیله ای قابل بازیافت پیدا کنند. پیرمردی که به زور خودش را روی سه چرخش نگه داشته است، یکی، دو مقوا از لا به لای زباله ها بیرون می کشد و روی بقیه وسایلی که از قبل جمع آوری کرده است، می گذارد و دوباره در تاریکی شب به راه خود ادامه می دهد.چند کوچه بالاتر، فردی که از اعتیاد شدید نمی تواند به خوبی راه برود یک به یک کیسه های زباله ای را که از ساعت ۲۱ بیرون گذاشته شده است، پاره می کند و کیسه هایی را که از درون آن ها چیزی مناسب پیدا نمی کند، به گوشه ای از کوچه پرتاب می کند و بقیه آشغال ها نیز با آن به اطراف پرتاب می شوند اما او هنوز تا زمان جمع آوری زباله ها که معمولاً ساعت ۲۳ است ۲ ساعت زمان دارد و خیالش راحت است که می تواند همه کیسه زباله های این کوچه و چندین کوچه دیگر را به خوبی وارسی کند.
یکی از شهروندان ساکن در این خیابان می گوید: از دست این زباله گردها به ستوه آمده ایم و نمی دانیم چه بکنیم. هر ساعتی که زباله ها را بیرون می گذاریم می بینیم که کیسه های زباله پاره شده است. وی که خود را «اصغری» معرفی می کند، ادامه می دهد: با این که همیشه بطری های خالی نوشابه و ظرف های پلاستیکی و یک بار مصرف لبنیات را برای زباله گردها در کیسه ای جداگانه می گذارم اما باز هم می بینم که کیسه های زباله را پاره کرده اند و همه زباله ها را جلوی در ریخته اند.
شهروندی دیگر هم با انتقاد از این که گویا زباله گردها به حال خودشان رها شده اند و هیچ نهادی با آن ها برخورد نمی کند، اظهارمی کند: باید از فعالیت این افراد جلوگیری شود زیرا آن ها همه مناطق شهر را با ریختن زباله کثیف می کنند و از آن جایی که خودشان هم داخل باکس های زباله می روند، ممکن است بیماری های مختلفی را در جامعه منتشر کنند.
این مشکلات در حالی است که چندی پیش مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بجنورد اظهار کرده بود که تفکیک زباله از مبدأ با جمع آوری زباله توسط ۳ دستگاه خودرو در زمان های مشخص  انجام می شود و مردم می توانند زباله های بازیافتی خود را در روزهای مقرر بیرون از منزل بگذارند اما این راهکار هم نتوانست به کاهش تعداد زباله گردها کمک کند. البته «خاکشور» معاون خدمات شهری شهردار بجنورد سال گذشته صحبت هایی درباره سامان دهی این افراد داشت مبنی بر این که باید همه دارندگان موتور سه چرخ که به صورت غیر قانونی زباله جمع آوری می کنند شناسایی شوند و برای آن ها کارت صادر شود.معاون خدمات شهری شهرداری بجنورد درباره سامان دهی زباله گردها که سال گذشته وعده آن را داده بود، بیان می کند: بلوکی را در شهر از میدان خرمشهر به سمت میدان کارگر- چهارراه خوشی- کمربندی مشخص کرده ایم که هیچ زباله گردی اجازه ندارد در این محدوده که به عنوان زون بدون زباله گرد اعلام شده است، فعالیت کند و اگر زباله گردی بیاید، موتور سه چرخ او توقیف خواهد شد. «خاکشور» ادامه می دهد: سازمان پسماند هم طی برنامه طولانی مدت دارندگان موتور سه چرخ را شناسایی می کند تا در صورت امکان پس از شناسایی بتوانیم آن ها را به سمت انبارهایی که خارج از محدوده شهر و دارای مجوز هستند هدایت کنیم. وی بیان می کند: افرادی که به طور عادی و بدون موتور سه چرخ زباله گردی می کنند نیز متاسفانه در حال افزایش هستند و مردم می توانند با تفکیک زباله های خود و سپردن آن ها به سازمان پسماند بزرگ ترین کمک را در کاهش زباله گردها داشته باشند.