صنوبر شیروان
اثر طبیعی ملی صنوبر شیروانa
a
موقعيت جغرافيايي: اثر طبیعی ملی «صنوبر شیروان» در استان خراسان شمالی، در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان شیروان، در بخش سر حد و در روستای نظرعلی واقع است.a
حفاظت و مديريت: درخت صنوبر شیروان در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار طبيعي ملي قرار گرفت.a
ويژگي‌ها: a
– ارتفاع آن بیش از ۲۰ متر و تاج پوشش آن نیز بیش از ۵۰۰ متر مربع است و قطری در حدود ۵/۲ متر داردa
– صنوبر شيروان با قدمتی ۳۰۰ ساله قدیمی‌ترین درخت صنوبر ايران است و احتمال اينكه این درخت کهنسال قدیمی‌ترین درخت صنوبر در دنیا نیز باشد وجود دارد.
منبع :


صنوبر شیروان

نام انگلیسی:   Shirvan Black Poplar Tree   

نام فارسی :  درخت صنوبر شیروان

موقعیت جغرافیایی

قدیمی ترین درخت صنوبر کشور در روستای نظرعلی با قدمتی ۳۰۰ساله در فهرست آثار طبیعی، ملی ایران به ثبت رسید. به‌طور طبيعي تنه گونه صنوبر از سنين ۷۰ تا ۸۰ سالگي به بالا ميان تهي وپوسيده شده وازبين مي رود بنابراين با توجه به قدمت و شادابی که دارد و همچنین سازگاری آن با اقلیم منطقه می تواند اهمیت زیادی در بررسی ها و مطالعات ژنتیکی داشته و پایه ای ارزشمند برای تکثیر باشد. کهنسال ترین درخت صنوبر ایران در روستای نظر علی شیروان، یکی از روستا های بخش سرحد شیروان واقع در استان خراسـان شمالی است. این درخت کهنسال که  بی اغراق یکی از قطورترین درختان صنوبرایران است به دلیل ریشه دوانی در خاک آبرفتی و حاصلخیز دارای قدرت تکثیر و تاج شاداب و گسترده است. ارتفاع آن بیش از ۲۰ متر و تاج پوشش آن نیز بیش از ۵۰۰ متر مربع است و قطری  در حدود ۵/۲ متر دارد. این صنوبر در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان شیروان قرار دارد .
 
اين درخت کهنسال بانام علميpopulus nigra(صنوبر تبريزي) بوده وازخانواده salicaceae(بيدها) به حساب مي‌آيد. رخت صنوبر تبريزي يکي از گونه‌هاي پهن بزرگ است . از اين گونه درختي با توجه به سرعت رشد مناسبي که دارد در صنايع چوب مثل درب و پنجره کبريت سازي تهيه خمير کاغذ تامين سوخت کاشت براي جلوگيري از فرسايش جنگل‌ها ساختمان سازي صنايع تخته خرده ولوله بري و.. استفاده مي‌شود، به همين سبب چند سالي است که طرح‌هايي براي کاشت صنوبر در کشور اجرا مي‌شود.
منبع :http://www.irandeserts.com/content/article/%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%A8%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86.htm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد