اثر طبیعی ملی صنوبر شیروان

صنوبر شیروان
اثر طبیعی ملی صنوبر شیروانa
a
موقعیت جغرافیایی: اثر طبیعی ملی «صنوبر شیروان» در استان خراسان شمالی، در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان شیروان، در بخش سر حد و در روستای نظرعلی واقع است.a
حفاظت و مدیریت: درخت صنوبر شیروان در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار طبیعی ملی قرار گرفت.a
ویژگی‌ها: a
– ارتفاع آن بیش از ۲۰ متر و تاج پوشش آن نیز بیش از ۵۰۰ متر مربع است و قطری در حدود ۵/۲ متر داردa
– صنوبر شیروان با قدمتی ۳۰۰ ساله قدیمی‌ترین درخت صنوبر ایران است و احتمال اینکه این درخت کهنسال قدیمی‌ترین درخت صنوبر در دنیا نیز باشد وجود دارد.
منبع :


صنوبر شیروان

نام انگلیسی:   Shirvan Black Poplar Tree   

نام فارسی :  درخت صنوبر شیروان

موقعیت جغرافیایی

قدیمی ترین درخت صنوبر کشور در روستای نظرعلی با قدمتی ۳۰۰ساله در فهرست آثار طبیعی، ملی ایران به ثبت رسید. به‌طور طبیعی تنه گونه صنوبر از سنین ۷۰ تا ۸۰ سالگی به بالا میان تهی وپوسیده شده وازبین می رود بنابراین با توجه به قدمت و شادابی که دارد و همچنین سازگاری آن با اقلیم منطقه می تواند اهمیت زیادی در بررسی ها و مطالعات ژنتیکی داشته و پایه ای ارزشمند برای تکثیر باشد. کهنسال ترین درخت صنوبر ایران در روستای نظر علی شیروان، یکی از روستا های بخش سرحد شیروان واقع در استان خراسـان شمالی است. این درخت کهنسال که  بی اغراق یکی از قطورترین درختان صنوبرایران است به دلیل ریشه دوانی در خاک آبرفتی و حاصلخیز دارای قدرت تکثیر و تاج شاداب و گسترده است. ارتفاع آن بیش از ۲۰ متر و تاج پوشش آن نیز بیش از ۵۰۰ متر مربع است و قطری  در حدود ۵/۲ متر دارد. این صنوبر در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان شیروان قرار دارد .
 
این درخت کهنسال بانام علمیpopulus nigra(صنوبر تبریزی) بوده وازخانواده salicaceae(بیدها) به حساب می‌آید. رخت صنوبر تبریزی یکی از گونه‌های پهن بزرگ است . از این گونه درختی با توجه به سرعت رشد مناسبی که دارد در صنایع چوب مثل درب و پنجره کبریت سازی تهیه خمیر کاغذ تامین سوخت کاشت برای جلوگیری از فرسایش جنگل‌ها ساختمان سازی صنایع تخته خرده ولوله بری و.. استفاده می‌شود، به همین سبب چند سالی است که طرح‌هایی برای کاشت صنوبر در کشور اجرا می‌شود.
منبع :http://www.irandeserts.com/content/article/%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%A8%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86.htm