مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: منتظر پایان یافتن تحریم ها برای اجرای طرح ها در ذخیره گاه زیستی کپه داغ نخواهیم ماند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، علی اصغر مطهری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در ابتدای سال جاری ذخیره گاه زیستی کپه داغ در این استان در فهرست آثار بین المللی قرار گرفت، افزود: زمانیکه طرح ها در فهرست آثار بین المللی قرار می گیرند، اعتبارهای بین المللی نیز به آن ها تعلق می گیرد اما تحمیل کردن تحریم ها موجب شده تا با دریافت اعتبارات بین المللی از سوی یونسکو با مشکل مواجه باشیم.

وی با بیان اینکه محور برنامه هایی که در طرح های بین المللی انجام می شود، مردم محور است، ادامه داد: در طرح بین المللی ذخیره گاه زیستی کپه داغ نیز طرح هایی که اجرایی خواهیم کرد مردم محور خواهد بود و برای ارتقاء معیشت مردم تلاش خواهد شد که از این طریق ظرفیت و پتانسیل های طبیعی منطقه حفظ خواهد شد.

وی اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد تا در منطقه گلیل که ذخیره گاه زیستی کپه داغ واقع شده است این منطقه با ارتقای معیشت مردم حفظ شود.

مطهری در پاسخ به این سوال که بنابراین این نگرانی وجود دارد که مبادا به علت تحریم ها اعتبارات بین المللی نیز به این طرح اختصاص نیابد؟ تاکید کرد: منتظر آن نمی نشینیم که اعتبارات بین المللی اختصاص یابد بلکه فعلا با اعتبارات درون سازمانی کار را انجام می دهیم.

زباله و شکار غیرقانونی حیات وحش از مشکلات اساسی پارک ملی گلستان

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر زباله های رها شده در پارک ملی گلستان اظهار کرد: برای پاکسازی پارک ملی گلستان از زباله ها تاکنون چندین تشکل با حضور مردم، مسئولان ذی ربط خراسان شمالی و استان گلستان تشکیل شده بطوریکه پارک ملی پاکسازی می شود اما حجم رها سازی زباله به اندازه ای است که پاکسازی ها به چشم نمی آید.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید فرهنگ مدیریت پسماند مردم تقویت شود، گفت: برای اینکه بتوان این موضوع را مدیریت کرد برنامه ایجاد تفرج گاه ها در پارک ملی گلستان پیشنهاد شده و در دستور کار است که مردم فقط در این تفرج گاه ها مستقر شوند و از اتراق پراکنده خودداری کنند موضوع پرادکندگی زباله ها نیز تاحدودی مرتفع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت پارک ملی گلستان بسیار بالاست اما هم اکنون مشکلات مهم زباله و شکار غیر قانونی حیات وحش مواجه است.

مطهری تصریح کرد: آتش سوزی نیز یکی دیگر از مشکلات این منطقه است که برخی از آتش سوزی های رخ داده توسط بی احتیاطی مردم صورت می گیرد.

بنیاد شهید سعید پرهام را به عنوان شهید اعلام نکرد

وی همچنین به صدو حکم قصاص برای ضارب محیط بان خراسان شمالی سعید پرهام اشاره کرد و گفت: حکم قصاص این ضارب بعد از هشت سال در دیوان عالی تایید شد اما بعد از گذشت این مدت سعید پرهام به عنوان شهید محسوب نشد.

وی افزود: بنیاد شهید اعلام کرده است که بر طبق بخش نامه سال ۹۳ این فرد به عنوان شهید محسوب می شود این درحالیست که محیط بان های دیگری بوده اند که حین انجام کار قبل از سال ۹۳ کشته شده و به عنوان شهید معرفی شدند.

این مقام مسول خاطرنشان کرد: این اقدام بنیاد شهید موجی از یاس و ناامیدی را در میان محیط بان ها ایجاد کرد.