در شهرستان اسفراین در منطقه حفاظت شده ساری گل یک معدن بزرگ با ماده معدنی سرب و روی وجود دارد که این ماده معدنی از چند سال گذشته تاکنون توسط افراد مختلف با مقادیر کم برداشت شده سپس با کوله پشتی و الاغ از آن محل جابجا می شود و همین امر با وجود اینکه مسئولان از این موضوع آگاهی دارند، در حال ادامه است.

معاون صنعتی و معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به وجود معدنی در منطقه حفاظت شده ساری گل در شهرستان اسفراین گفت: ماده معدنی موجود در این معدن سرب و روی است اما از آنجاییکه در منطقه حفاظت شده واقع شده است نمی توان آن را به اشخاص واگذار کرد.

رضا زاده افزود: همین امر سبب شده تا اشخاص به صورت غیر مجاز برداشت ماده معدنی را داشته باشند و مواد معدنی را با چهارپایانی مانند الاغ و کوله پشتی حمل کنند.

وی ادامه داد: مواد معدنی برداشت شده به روستاهای نزدیک این معدن(پرکانلو و برسطو) دپو می شود و زمانی که مقدار آن به اندازه یک کامیون می رسد به کارخانه ای در زنجان حمل می شود.

رضازاده اظهار کرد: در حقیقت افرادی هستند که افراد بومی منطقه را بکار می گیرند و مبالغ ناچیزی را برای برداشت این مواد معدنی به آن ها پرداخت می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا جلوی برداشت غیرمجاز از این معدن از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گرفته نشده است؟ تصریح کرد: حفظ این معدن بر عهده محیط زیست است و این اداره کل تمام امکانات از جمله محیط بان و … را در اختیار دارد و باید از برداشت های غیر مجاز این معدن جلوگیری کند.

این مقام مسئول تاکید کرد: از سوی دیگر این سازمان با اداره کل محیط زیست بارها مکاتبه کرده تا این منطقه را از منطقه حفاظت شده آزاد کند تا بتواند آن را در قالب مزایده به شخص حقیقی و یا حقوقی واگذار کند که در این صورت بتوان از برداشت های غیر مجاز آن جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون دست در این معدن زیادتر شده و افراد بیشتری برای برداشت غیرمجاز این ماده معدنی در این منطقه حضور پیدا کرده اند.

سازمان صنعت، معدن و تجارت باید جلوی هر گونه برداشت غیرمجاز از معادن را بگیرد

علی اصغر مطهری مدیر کل محیط زیست خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، منطقه خراسان شمالی گفت: طبق ماده ۱۹ قانون معادن، سازمان صنعت، معدن و تجارت باید علیه هر گونه برداشت غیرمجاز ماده معدنی در معادن در هر منطقه ای اعلام جرم کند.

وی افزود: هم اکنون تعدادی از افراد در منطقه حضور پیدا کرده اند و با دادن پول به افراد محلی و روستایی آن ها را راغب به برداشت غیر مجاز این ماده معدنی می کنند.

مطهری ادامه داد: در همین راستا این اداره کل ۲۰۰ نفر از افراد بومی و محلی که اقدام به برداشت و جابجایی غیر مجاز ماده معدنی روی و سرب را با کوله پشتی و الاغ می کردند را دستگیر و تحویل مراجع قضایی داده ایم.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن ۱۰۰ راس الاغ نیز طی گشت زنی های محیط بانان این اداره کل توقیف شده اند.

به گفته این مقام مسئول هر فرد حدود سه تا چهار کیلوگرم از این مواد معدنی را برداشت و جابجا می کنند.

وی تصریح کرد: حتی محیط زیست با شناسایی هایی که انجام داده چندین انبار که این مواد معدنی در آن دپو شده بودند را نیز کشف کرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید به طور جدی برای برداشت غیر مجاز این ماده معدنی ورود پیدا کند و نیرو در آنجا بکار گیرد اما آن ها بیان می کنند از آنجاییکه این معدن به نام شخص حقیقی و یا حقوقی ثبت نشده نمی توانند به آن ورود پیدا کنند.

وی در پاسخ به این سوال که سازمان مذکور اعلام می کند که محیط زیست باید این معدن را از منطقه تحت مدیریت خود خارج کند تا بتوان آن را به مزایده گذاشت و سپس به شخص حقیقی و حقوقی واگذار کرد؟ توضیح داد: باید برای اجرای این امر به این اداره کل مکاتبه شود تا به وسیله کارشناسان بررسی های لازم به عمل آید، سپس این موضوع در شورای عالی محیط زیست در تهران مورد بررسی قرار گیرد و در صورت موافقت، مصوبه آزادسازی ارسال می شود که به طور کلی پروسه ای زمان بر است.

منبع: ایسنا