پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سیزدهم تیرماه سال جاری نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش میاندشت حین گشت و کنترل در حاشیه شمالی منطقه متوجه یک موتورسیکلت شدند که با مشاهده مامورین اقدام به فرار نمود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم خراسان شمالی در این باره گفت: محیط بانان به تعقیب موتورسیکلت پرداخته و متوجه شدند راکب موتور حین فرار کیسه ای را به درون یک نهر آب پرتاب نموده و سپس به سمت جارجرم متواری گردید.

سید محمد موسوی اظهار داشت: محیط بانان کیسه را برداشته و با آهویی مواجه شدند که بوسیله تعقیب با موتورسیکلت زنده گیری و سپس بر اثر دوندگی زیاد و پرتاب شدن به درون نهر آب جان خود را از دست داده بود.

نیروهای محیط زیست که به هویت شکارچی متخلف پی برده بودند با هماهنگی قاضی کشیک همان شب وارد منزل وی در شهر جاجرم شده و متهم را بازداشت نمودند.
همچنین موتورسیکلتی که متهم بوسیله آن آهو را تعقیب کرده بود در منزل وی کشف و با دستور مقام قضایی توقیف و به پارکینگ منتقل گردید.

تصویر: موتورسیکلت بکار رفته در شکار آهو که با رای دادگاه به نفع دولت (اداره محیط زیست) مصادره گردید
متهم در کلیه مراحل بازپرسی منکر هرگونه تخلفی شده و حضور خود در منطقه و شکار آهو را انکار می نمود.
در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری جاجرم، دادگاه با استناد به گزارش اداره محیط زیست و ضابطین قضایی (محیط بان کاشف) و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم را (علیرغم انکار) محرز و مسلم دانسته و وی را به مجازات های زیر محکوم نمود:
۱) تحمل یک سال حبس به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی
۲) با رای دادگاه موتورسیکلت کشف و توقیف شده از متهم از نوع تریل ۲۰۰ سی سی (دارای سند و پلاک شهربانی) به نفع اداره محیط زیست جاجرم به نمایندگی از دولت مصادره گردید.

با اعتراض اداره وکیل مدافع متهم، پرونده جهت بررسی مجدد به دادگاه تجدید نظر استان خراسان شمالی ارجاع شد.
در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدید نظر ایراد موثری که موجبات نقض حکم بدوی را به همراه داشته باشد تشخیص نداده و با رد تجدیدنظر خواهی متهم، حکم صادره از دادگاه بدوی را قطعی و لازم الاجرا دانستند.
با قطعی شدن رای در دادگاه تجدیدنظر، پرونده به واجد اجرای احکام ارجاع و موتورسیکلت کشف شده از پارکینگ خارج و در اختیار اداره محیط زیست قرار گرفت.
همچنین متهم جهت گذراندن دوران محکومیت خود (یک سال حبس) روانه زندان خواهد شد.

با قطعی شدن رای در دادگاه تجدیدنظر، متهم می بایست بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک آهو را نیز به حساب دولت واریز نماید.