رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم از مشاهده ده ها قطعه پلیکان سفید در منطقه حفاظت شده میاندشت در این شهرستان خبر داد.

سیدمحمد موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پلیکان‌ها، گونه مهاجر هستند که در بیشتر نقاط کشور بویژه در مناطق شمالی و جنوبی کشور مشاهده می‌شوند.

وی افزود: شمار این پرنده‌های آبزی که توسط مردم در منطقه میاندشت جاجرم مشاهد شده است، حدود ۴۰ قطعه بوده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد بارندگی‌های مناسب و پرآب شدن آبگیرها شرایط را برای فرود پلیکان‌ها در این منطقه فراهم کرده است.

مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی هم گفت: حضور این تعداد پرنده مهاجر پلیکان در استان، نادر است.

حسن پهلوان اظهار داشت: پیش از این پلیکان‌ها به صورت تکی و در تعداد کم در استان مشاهده شده است اما تا کنون در این تعداد گزارش نشده است.

وی افزود: احتمال می‌رود این دسته پلیکان، راه خود را گم کرده و از خستگی در منطقه میاندشت جاجرم فرود آمده باشند.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارند و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می‌کنند. برخی از این گونه‌ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک‌های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را مجموعاً با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می‌کند.