صدیقی- پیش قراولان پرنده های مهاجر از مناطق سیبری وارد استان شدند. رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش خراسان شمالی با بیان این مطلب افزود: پرندگان مهاجر هر سال با آغاز فصل سرد به نواحی گرمسیر استان مهاجرت می کنند و پس از گذراندن زمستان و افزایش نسبی دما، دوباره به نواحی سرد شمالی در سیبری، اروپای شمالی و کشورهای اسکاندیناوی بازمی گردند. ایران به دلیل موقعیت زیستی و جغرافیایی، توقفگاه بین راهی بسیاری از گونه های پرندگان مهاجر است و تعداد زیادی پرنده مهاجر هر سال در رودخانه ها، بندهای آبی و تالاب های کشور از جمله خراسان شمالی توقف می کنند. «جعفری» گفت: مهم ترین عامل کوچ پرندگان، گذراندن زمستان و انتخاب منطقه مناسب برای تولیدمثل است تا امکان زندگی، بقا و تکثیر نسل آنان فراهم شود.
وی با بیان این که پرندگان مهاجر تا اواخر اسفند ماه در استان می مانند، افزود: حدود ۴۰ گونه پرنده هر سال به مناطق حفاظت شده رودها، بندها، سدها و آبگیرهای خراسان شمالی کوچ می کنند که از میان آن ها می توان به گونه های خوتکا، انواع اردک، آنقوک، کشیم، بوتیمار، حواصیل و پرستو اشاره کرد. وی اظهارکرد: سد شیرین دره، مهم ترین زیستگاه برای گذراندن زمستان و توقف بین راهی برای پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در استان است. وی ادامه داد: سدهای بارزو، بیدواز و چری و بندهای خاکی عبدل آباد، کفترک، گلول و علی زیرک و همچنین رودخانه های اترک و کالشور از دیگر توقفگاه های زمستانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در این استان هستند.
وی با بیان این که پیک مهاجرت پرندگان اواسط دی ماه است، اظهار کرد: اکراس سیاه، آبچلیک پاسرخ و حواصیل ارغوانی از جمله پرندگان مهاجر پیش قراول هستند که از آبگیرهای خراسان شمالی به عنوان توقفگاه بین راهی استفاده می کنند.
خراسان