پیش قراولان پرندگان مهاجر وارد استان شدند

صدیقی- پیش قراولان پرنده های مهاجر از مناطق سیبری وارد استان شدند. رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش خراسان شمالی با بیان این مطلب افزود: پرندگان مهاجر هر سال با آغاز فصل سرد به نواحی گرمسیر استان مهاجرت می کنند و پس از گذراندن زمستان و افزایش نسبی دما، دوباره به نواحی سرد شمالی در سیبری، اروپای شمالی و کشورهای اسکاندیناوی بازمی گردند. ایران به دلیل موقعیت زیستی و جغرافیایی، توقفگاه بین راهی بسیاری از گونه های پرندگان مهاجر است و تعداد زیادی پرنده مهاجر هر سال در رودخانه ها، بندهای آبی و تالاب های کشور از جمله خراسان شمالی توقف می کنند. «جعفری» گفت: مهم ترین عامل کوچ پرندگان، گذراندن زمستان و انتخاب منطقه مناسب برای تولیدمثل است تا امکان زندگی، بقا و تکثیر نسل آنان فراهم شود.
وی با بیان این که پرندگان مهاجر تا اواخر اسفند ماه در استان می مانند، افزود: حدود ۴۰ گونه پرنده هر سال به مناطق حفاظت شده رودها، بندها، سدها و آبگیرهای خراسان شمالی کوچ می کنند که از میان آن ها می توان به گونه های خوتکا، انواع اردک، آنقوک، کشیم، بوتیمار، حواصیل و پرستو اشاره کرد. وی اظهارکرد: سد شیرین دره، مهم ترین زیستگاه برای گذراندن زمستان و توقف بین راهی برای پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در استان است. وی ادامه داد: سدهای بارزو، بیدواز و چری و بندهای خاکی عبدل آباد، کفترک، گلول و علی زیرک و همچنین رودخانه های اترک و کالشور از دیگر توقفگاه های زمستانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در این استان هستند.
وی با بیان این که پیک مهاجرت پرندگان اواسط دی ماه است، اظهار کرد: اکراس سیاه، آبچلیک پاسرخ و حواصیل ارغوانی از جمله پرندگان مهاجر پیش قراول هستند که از آبگیرهای خراسان شمالی به عنوان توقفگاه بین راهی استفاده می کنند.
خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *