مجوز قلع و قمع ۳۵ مورد ساخت و ساز غیر مجاز در بجنورد صادر شد

بجنورد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد گفت: مجوز قلع و قمع ۳۵ مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی این شهرستان صادر شده است.

مهندس اسماعیل محمودآبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در قالب گشت زنی و بازرسی از سطح اراضی کشاورزی این شهرستان در سال جاری ۱۰۰ مورد تغییر کاربری شناسایی شد که از این تعداد ۷۰ مورد منجر به شکایت شده است.
وی گفت: از مجموع این تعداد نیز مجوز قلع و قم ۳۵ مورد صادر شده است.
وی افزود: در این مدت یک مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی با حکم قاضی تخریب و برای ۱۳ مورد نیز حکم علیه صادر شده است و همچنین ۱۲ مورد نیز تبرئه شده اند و مابقی نیز در مرحله حال رسیدگی هستند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد با بیان اینکه جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی یکی از اولویت های مهم این مدیریت است گفت:
در این راستا برنامه‌هایی برای جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی در این شهرستان اجرا می‌شود.
محمودآبادی گفت: اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی در زمینه حفظ کاربری و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی یکی از موضوعات مهم و مورد توجه این مدیریت است.
وی با بیان اینکه در زمینه حفظ اراضی کشاورزی در سطح شهرستان اقدامات خوبی انجام‌شده است افزود: حفاظت از اراضی یک وظیفه قانونی و ملی محسوب می شود لذا همه باید برای حفظ اراضی کشاورزی تلاش کنند و مشارکت مردم در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.
وی همچنین دستیابی به خودکفایی و افزایش ضریب امنیت غذایی کشور را در گرو حفظ و احیای زمین‌های کشاورزی دانست و گفت: سامانه ۱۳۱آماده دریافت گزارش‌های مردمی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.
محمودآبادی با اشاره به اینکه این سامانه در راستای حفظ و صیانت از اراضی زراعی و باغ‌ها و جلوگیری از هرگونه تبدیل و تغییر کاربری غیرمجاز آنها در کل کشور راه اندازی شده است گفت: این سامانه در شهرستان بجنورد دارای گشت ها و بازرسی های مستمر و روزانه است که توسط اداره امور اراضی این شهرستان انجام می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد افزود: ما موظف هستیم از هویت و حریم روستاها و تعرض به اراضی زراعی از سوی افراد سودجو و منفعت طلب جلوگیری کنیم
محمود آبادی با اشاره به اینکه این سامانه در راستای حفظ و صیانت از اراضی زراعی و باغ‌ها و جلوگیری از هرگونه تبدیل و تغییر کاربری غیرمجاز آنها در کل کشور راه اندازی شده است گفت: سامانه ۱۳۱به عنوان پل ارتباطی مردم در ارائه گزارشات تغییر کاربری و لزوم حفظ کاربری اراضی توسط مردم بوده است از کلیه شهروندان می خواهیم در صورت مشاهده تغییر کاربری اراضی در این شهرستان با این سامانه تماس بگیرند.
شهرستان۳۰۰ هزار نفری بجنورد بیش از ۵۰ هزار هکتار اراضی سطح زیر کشت دارد که ۱۷ هزار خانوار آن بهره بردار بخش کشاورزی هستند.

منبع :» ایرنا خراسان شمالی