تعیین تکلیف، سامان دهی و انتقال مشاغل مزاحم و صنوف آلاینده در بجنورد موضوعاتی بود که دیروز در جلسه مشترک کمیسیون زیست و خدمات شهری شورای شهر و اتاق اصناف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و نظرات و پشنهادهای مختلف در این خصوص بیان شد اما در عمل تصمیم و نتیجه خاصی گرفته نشد و اعلام شد کارگروهی در خصوص تعیین تکلیف و سامان دهی مشاغل مزاحم و صنوف آلاینده در بجنورد تشکیل می شود.نایب رئیس شورای شهر بجنورد در این جلسه گفت: استاندار خراسان شمالی دستوری مبنی بر جانمایی مکان و انتقال صنوف آلاینده اعلام کرده و خواستار شده است که این اقدام طبق اولویت بندی و طی ۶ ماه عملیاتی شود.«گریوانی» افزود: برای این منظور شهرداری بجنورد ۳۲ هکتار زمین از اراضی در اختیار خود در منطقه گلستان شهر بجنورد را برای جانمایی برخی صنوف اختصاص خواهد داد.
رئیس اتاق اصناف بجنورد نیز در این جلسه اظهار کرد: سال هاست که اتاق اصناف و اتحادیه صنفی این شهرستان از سامان دهی نشدن صنوف آلاینده در این شهر گلایه دارند.
«مهدی امیدوار» با اشاره به دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهارکرد: وزارت صمت به تازگی دستورالعملی مبنی بر تعیین تکلیف و سامان دهی مشاغل مزاحم و صنوف آلاینده در حریم شهرها به استان ها ابلاغ کرده است که در همین راستا، این جلسه با حضور اعضای شورای شهر و روسای اتحادیه های صنفی شهر بجنورد تشکیل شد.
وی بیان کرد: نظر اعضای اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی این است که ۳، ۴ منطقه به منظور انتقال صنوف آلاینده جانمایی شوند زیرا استقرار همه اصناف در یک منطقه امکان پذیر نیست.وی از تلاش برای دریافت موافقت ها به منظور اختصاص زمین ۸ هکتاری در جوار شهرک صنعتی شماره یک هم خبر داد و گفت: این مکان سال ها قبل برای انتقال صنف تولید کنندگان پروفیل و در و پنجره سازان پیش بینی و آماده شده بود.
وی خاطرنشان کرد: در عین حال برای سامان دهی مشاغل مزاحم و صنوف آلاینده در بجنورد کارگروهی با همین عنوان با اعضایی شامل ادارات صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حفاظت محیط زیست، اتاق اصناف و شهرداری تشکیل خواهد شد.به گزارش خبرنگار ما، در این جلسه برخی روسای اتحادیه های مختلف اظهارنظر و بعضی از آن ها با انتقال صنوف آلاینده به گلستان شهر مخالفت کردند و تخصیص مکان در چند نقطه شهر به منظر دسترسی آسان مردم را پیشنهاد دادند. همچنین کارشناس مسئول امور شهری و شوراهای دفتر معاونت عمرانی استانداری خراسان شمالی اظهار کرد: استاندار خراسان شمالی نیز در این زمینه اعلام کرده است که سامان دهی صنوف در یک مکان انجام نشود.
«یاسر عربخائی» گفت: استاندار تاکید دارد که صنوف آلاینده طبق اولویت بندی و در چند منطقه سامان دهی شوند و انتقال صنوف هم به صورت جمعی نباشد و با تشخیص و گزارش های شهرداری و اصناف ابتدا یک یا ۲ صنف که مزاحمت بیشتری دارند، انتقال یابند.وی افزود: استاندار همچنین خواستار این است که اداره کل راه و شهرسازی استان، فرمانداری، شهرداری و شورای شهر بجنورد به تعیین تکلیف این دستورالعمل ورود کنند و تصمیم نهایی را بگیرند. در این جلسه درباره انتقال صنوف آلاینده برخی کارشناسان محیط زیست و بهداشت محیط هم اظهارنظر کردند.

روزنامه خراسان شمالی”